1. Vodena cista na štitnoj žlezdi

    Pitanje broj: #1049

    Šta znači imati vodenu cistu na štitnoj žlezdi, da li mogu da utičem na to da se cista povuče/smanji, kako da se "ponašam" u smislu da utičem da se "postojeće stanje" poboljša (ne pogorša)? Radila sam UZ vrata zbog pljuvačne žlezde i otkrivena mi je vodena cista na štitnoj žlezdi. Od tada sam toliko opterećena time, bukvalno ne mogu da se oslobodim gledanja u vrat svaki minut, imam osećaj pritiska na vratu, zabrinuta sam. Što se tiče vrednosti hormona svi rezultati su u redu. Napominjem da nikakve simptome karakteristične za poremećaj funkcije žlezde nemam (što je predpostavljam logično zbog vrednosti hormona), ali od kada sam to saznala plašim se da ću razmišljanjem o tome samo pogoršati stanje. Što se tiče stresa, prisutan je na poslu svakodnevno, jer radim veoma dinamičan i odgovoran posao. Da li je ovo "ozbiljna" bolest, da li je moja štitna žlezda zdrava, da li cista može da nestane ili da se smanji, kako da se "ponašam" u mojoj situaciji? Napominjem da sam 73. godište, dipl. ecc (obavljam stresan posao vezan za kancelariju), endokrinolog je napisao da se uradi kontrola UZ za 6 meseci, a kontrola nivoa hormona za 1 god.

    Odgovoreno: 21. 08. 2007.
    • Cista je po pravilu benigna formacija na štitastoj žlezdi, koja ne bi trebalo da vas zabrinjava. Nema podataka o veličini ciste, ali verovatno je potrebno uraditi punkciju ciste, sa patohistološkim pregledom i po potrebi sklerozacijom, nakon čega ne bi trebalo da dođe do recidiva, odnosno ponovnog pojavljivanja ciste. Sve se ovo može uraditi pod kontrolom ultrazvuka i praktično je bezopasno i bezbolno.

Komentari na pitanje: #1049

    • Nalazi štitne uredni tsh je 2.99, ft3 13.29, i anti - tg 13.9. Ultra zvuk štitne, desni globus 20mm, istmusa 2.3 mm, levog globusa 16 mm, lako inhomogene ehosrukture uredne vaskularizacije, sa nekoliko sitnijih cista veličine do 2.5mm, bez vidljivih nodoznih promena. Paravaskularno na vratu nema uvećani Igl. Da li je potrebno da odem kod endokrinologa, koliko su ove ciste opasne i da li su za praćenje.?

    • Dobar dan, pišem vam ovaj komentar lično zbog sebe, cista mi se pojavila 02.01.2024, ic još uvek je imam, dakle nemam nikakve bolove u grlo ili tako nesto slocno tome,Simptomi su Vrtoglavica, zujenje u ušima, i slabo se osećam, ako neko zna sta moze biti neka mi odgovori, ovde trenutno čekam termin 2 meseca, ona raste do 3x3 cm i splasne, bila sam u hitnoj, tu su našli da imam čistu i čvorove na stitnoj zlezdi, ali nije moglo biti utvrđeno koja je cista. Hvala puno na odgovoru.

    • Prilikom pregleda kolor doplera arterije vrata neurolog mi je otkrio jednu veliku cistu na štitnoj žlezdi i više manjih. Moje pitanje glasi, je li moram da uradim laboratorijske pretrage i koje da bih otišla kod endokrinologa?

    • Velicina ciste mi je 35/16 mm.Godinama stoji i napipavam, sta uraditi.Rezultati hirmona uredni?

    • Ve molam za pojasnuvanje na moeto zdravstveno so stitnata zlezda. Na EXO mi e otskieno stanje so dijagnoza : po MKB 10. - D21.0 so dimenzii na cisticna promena so dimenzii 25x23mm. istata e so debel zid i e prisutna po nekoja intracisticna semisepta. Ne se pratat znaci za Cervikalna Limfadenomegalija. vi blagodaram za paznjata i sovetot

    • Zdravo jas sum öd makedonija i mi pronajdena mi e cista vo teroidnata zlezda okolu 2mm i mi napravija sve toa so spric i hormoni i mi rekoa dekä so hormonite mi e sve vo red i nema nikakva potreba öd nikakva terapija i duri za 6meseci povtorno nå pregled jas imam 25, godini i sum navistina isplashena posle toa shtö mi go napravija so spric nå cistata. . . Mi se smiri megutoa eve pomina eden mesec i pak imam losho cuvstvo vo vratot i povtorno mi e otecen malku vratot nå mesyoto kade shtö e cistata duri i potvrdo e od minatiot pat. . . . Shtö då pravam postoi li moznost sama då se povlece cistata ili?????

    • Zdravo jas sum vera od makedonija moeto prasane e jas sum operirana pred edna godina od lymphangioma cista problemo e vo toa sto sega pak se pojavi, sakam da mi dadete sovet dali so tekot na vreme to ke se povleci i dali moze da bide opasno? Odnapred vi blagodaram