1. Struma diffusa incipiens

    Pitanje broj: #518

    Imam 34 god. Pre par meseci mi je utvrđena dg. Struma diffusa incipiens, TSH -6.2, FT4 , lako difuzno uvećani. U to vreme sam uzimala i oralni kontraceptiv ( tada vec 3 meseca) - Jeanine (2 mg dienogesta i 0.03 mg etinilestradiola). Da li postoji mogućnost da su mi kontracepivne tablete izazvale ovako loše rezultate, da li mi možete reci da li se i sa kolikim uspehom ova bolest leči ili je neophodno doživotno uzimanje lekova. Inače, visok holesterol imam već poslednjih 15 ak godina, to je naslednog karaktera.

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.
    • Lako povišeni TSH sam po sebi ništa ne znači, potrebo je uraditi i FT4(ili TT4), FT3 (ili TT3), TgAb i u prilog smanjenoj funciji teireoideje (hypothyreosis) bi išle tegobe u smislu bržeg zamaranja, osećaja hladnoće, zaboravnosti, zatvora ili otoka oko očiju u jutranjim časovima. Ukoliko ih nema moguće je da se radi o subkliničkoj hipotireozi, ali lekovi nisu potrebni, bar ne do završetka ispitivanja. Inače hipotireoza je bolest koja se relativno lako i uspešno leči. Prof. dr S. Antić