1. STRUMA DIFFUSA ET NODUSLOBI SIN.GL.THYREOIDEAE

    Pitanje broj: #599

    MENSTUALNI CIKLUS NISAM DOBILA VEĆ 60 DANA.TEST NA TRUDNOĆU I ULTRAZVUK SU POTVRDILI DA TRUDNOĆE ZAISTA NEMA. GINEKOLOG MI JE REKAO DA IMAM CISTU NA DESNOM JAJNIKU, PREPISAO PRIMOLUT NORM 2*1 TABLETU 5 DANA .U MEĐUVREMENU SAM URADILA I PREGLED ŠTITNE ŽLEZDE I ANALIZE KRVI,KAO I UZ ABDOMENA. NA ŠTITNOJ ŽLEZDI JE PRONAĐENA CISTA VELIČINE 13.6mm SA 7.9mm,OBA LOBUSA ŠTITNE ŽLEZDE UVEĆANA,DISKRETNO NEHOMOGENI,SA ZAKLJUČKOM : STRUMA DIFFUSA ET NODUSLOBI SIN.GL.THYREOIDEAE.(TSH -1.845,T4-108.12,T3-1.10). ENDOKRINOLOG JE SVE OVO POGLEDAO,PREPISAO ENDOMENTRIL 2*1(5 DANA) AKO DO CIKLUSA NE DOĐE.J A SAM UPLAŠENA,JER IZ DOJKI IMAM ISCEDAK,A PONEŠTO ZNAM O PROLAKTINU.INTERESUJE ME ŠTA DALJE DA RADI? KOJA ISPITIVANJA DA OBAVIM? KOME OD LEKARA U BEOGRADU ILI NEGDE DRUGDE DA SE OBRATIM?

    Odgovoreno: 22. 04. 2007.
    • Nalazi ukazuju na cistično izmenjenu štitastu žlezdu (što ne bi trebalo da bude opasno) koja funcioniše normalno, pa nije uzrok problema. Sekrecija iz dojki zaslužuje pažnju pa savetujem da se uradi EHO dojki, citološki i bateriološki pregled sekreta. Potrebno je uraditi i prolaktin koji, ukoliko je povišen može biti uzrok sekrecije (mleka? Niste naveli izgled sekreta) iz dojki i izostanka ciklusa.

      Prof. dr Slobodan Antić