1. Spontani pobacaj

    Pitanje broj: #1717

    Imala sam jedan spontani pobačaj u 6 nedelji. Uradila potrebne analize, TSH uočeno 7,4 povišen, ostalo u redu. Uradila antitela Anti tpo. Sve ok. Dobila sam terapiju: 1/4 tablete od 50 mikrograma ujutru pola sata pre dorucka. Posle 4 meseca imala sam drugi spontani pobačaj u 6 nedelji. Radili mi hormone, prolaktin mi je 27, progesteron 0,91. Analiza je radjena 3-eg dana ciklusa. FSH 5.89, lh 3,23. Poslednji nalaz TSH uz terapiju iznosio je 4,9. Da li je on visok? Da li ovaj poremećaj moze dovesti do spontanog pobacaja?

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • Povišene vrednosti TSH uz normalne vrednosti tiroidnih hormona (čije vrednosti doduše ovde ne pominjete pa zaključujem na su uredne) karakterišu stanje poznato kao subklinicka hipotireoza, koja sve dok su vrednosti TSH ispod 10 a bez prisustva simptoma ne zahteva terapiski pristup već samo redovno praćenje. Kako se kod vas radi o nemogućnosti da iznesete trudnoću, u potpunosti se slažem sa odlukom vašeg endokrinologa da vam uvede supstitucionu terapiju s tim što bih obzirom na aktuelnu vrednost TSH savetovala povećanje doze leka na 50 mikrograma. Dalje povećanje doze bi zavisilo od nivoa TSH i vaše tolerabilnosti iste. Inače subklinicka hipotireoza može biti uzrok steriliteta kao i poremećaja vezanih za trudnoću.

      Ass.dr Milena Velojic Golubovic