1. Hyperlipoproteinaemia IIa

    Pitanje broj: #590

    Proveravao sam krvnu sliku i rađen mi je ultrazvuk abdomena: ultrazvuk je odličan, a dijagnoza je Hyperlipoproteinaemia IIa, sindrom smanjene glikozne tolerancije i obesitas. Imam 35 godina i 6-7 kilograma viška tj. samo mi je stomak malo veći. Ne pijem pivo zaista, ali sam strastveni pušač i veoma sam često pod stresom zbog prirode svog posla i stanja u kojem živimo svi danas. Glukoza mi je 6.1 trigliceridi 1.43 ukupan holesterol 5.12, HDL-1.12, LDL-3.4, a indeks arteroskleroze 3.0, sedimentacija 5/11. Inače, pijem presolol od 50 mg ujutru i uveče, pa sam sada jako zabrinut šta se to dešava. Koliko sam mogao naći po knjigama i internetu-našao sam, ali mi je jako stalo do Vašeg mišljenja. Inače, MORAM NAPOMENUTI da sam veče i jutro tj. sat vremena pred vadjenje krvi pio malo zasladjenu kafu. DA LI JE TAJ ŠEĆER KOD MENE ALARMANTAN ILI JE SLAĐA KAFA UČINILA SVOJE? Da li je taj holesterol koji je na gornjoj granici od presolola, jer sam čuo da beta-blokatori utiču na holesterol i šećer u krvi. Mislite li da je potrebno promeniti lek? Moram napomenuti i to da mi je majka dijabetičar, pa me to jos više plaši i sekira. Krenuo sam sa kapima od artičoke (to je sasvim prirodno), a povremeno uzmem bromazepam ili bensendin

    Odgovoreno: 21. 04. 2007.
    • Vi imate elemente za metabolički sindrom pa je neophodna stroga dijeta sa redukcijom telesne težine, povećana fizička aktivnost i prestankom pušenja, uz striktnu regulaciju krvnog pritiska. Time će te samnjiti rizik za nastanak šećerne i koronarne bolesti. Naravno da se najmanje 8 sati pre davanja krvi na pregled ne sme jesti jer to može uticati na nalaze. Presolol može imati neka neželjena dejstva, ali verovatno postoji razlog zašto je uključen, a ne neki drugi beta bloker ili ACE inhibitor.