1. Prekomerno znojenje dlanova i stopala

    Pitanje broj: #75

    Imam problema sa prekomernim znojenjem dlanova i stopala. Do sada doktori nisu pokazali preterano interesovanje, a metode lečenja koje postoje kod nas nisu puno pomogle. Na Internetu sam našao podatke o Endoskopskoj transtorakalnoj simpatektomiji, kao i o lečenju botoks injekcijama. Da li možete da mi kažete nešto više o ovome, kao i kome bih mogao da se obratim za tretman botoksom, s obzirom da sam čuo da i kod nas postoji.

    Odgovoreno: 03. 03. 2007.
    • Postoji primarno (kakvo je verovatno kod Vas) i sekundarno prekomerno znojenje-hiperhidroza (u sklopu različitih boleti). Lečenje se sastoji u promeni životnih navika, smanjenju telesne težine, psihičkoj relaksaciji, dečjem puderu, i različitim lekovima kao što su: antiholinergici (Ditropan, Robinul), beta blokatori, andepresivi. Ako nema rezultata preporučuju se injekcije Botulinum toxin type A (Botox) koje mogu imati efekat od nekoliko meseci. Ponekada se koristi i akupunktura. Hirurško lečenje nosi rizik od komplikacija pa se preporučuje samo u najtežim slučajevima kakav po svemu nije Vaš. U svakom slučaju najpre se obratite dermatologu, koji će Vas po potrebi uputiti i drugom specijalisti.

Komentari na pitanje: #75

    • Prekomerno znojenje dlanova se leci u srmeskoj kamenici, obratite se grudnoj hirurgiji.