1. Šećerna bolest kao posledica udruženih genetskih faktora

    Pitanje broj: #52

    Nakon blagog moždanog udara (premor, bez posledica) oktobra 2006. pojavile su se uvećane vrednosti šećera u krvi (do 7,2). Trenutno sam na dijeti (odredio lekar sa dijetologije), a kod kuće kontrolišem šećer pomoću Akucek aparata. Pokazalo se da sam prve dve nedelje dobro reagovala na dijetu (do 5,9), a sada se nemotivisano javljaju vrednosti do 8, uveče, iako se strogo pridržavam dijete. Nisam pod stresom, ovo je jedan od najmirnijih perioda u mom životu (imam 53 godine). Pre 13 godina operisala sam žučnu kesu. Da li je moguće da je pankreas "posustao" zbog preuzimanja "posla" žučne kese? Postoji li tu ikakva veza ili ne? Pomozite mi da shvatim šta se događa kako bih adekvatno postupala.

    Odgovoreno: 02. 03. 2007.

    • Šećerna bolest nastaje kao posledica udruženih genetskih faktora i dominatnih faktora spoljašne sredine (način života) Može biti i posledica hroničnog zapaljenja pankreasa, što kod Vas verovatno nije slučaj. Nezavisno od uzroka cilj u lečenju je normalizcija šećera u krvi. Najbolje je da se javite endokrinologu radi dopunskih ispitivanja (HbA1c, Fou i dr.).

Komentari na pitanje: #52

    • Poštovani, nakon terapije jodom koliko je vremena potrebno da prođe do prvog seksualnog odnosa, poljupca itd? Da li je bezbedno imati odnos nakon 15-20 dana nakon uzimanja terapije? Hvala.

    • Postovani, pre mesec dana ustanovljen mi je hipeetireoizam, rezultati su bili: tsh <0, 01 (0, 35-4, 94) t4 178 (66-181) ft4 28, 6 (9-19, 1) t3 4, 15 (0, 89-2, 44) ft3 20, 92 (3, 1-6, 8) anti tg antitela 2837 (0-115) anti tpo antitela 329, 5 (0-34) pila sam thyrozol 20mg 7 dana po 2 tablete dnevno, posle toga po 1 dnevno; rezultati krvi posle mesec dana: tsh 0, 005 t4 83, 8 ft4 14, 8 t3 2, 04 ft3 5, 3 anti tg antitela 2280 anti tpo 463, 6 hormoni su idealni, anti tg pada, sve ide kako treba, ali zasto je tsh pao, a tpo skocio? Da li je to normalno? Traba li da smanjim terapiju? Pominje se da hiper moze preci u hipo, pa se toga plasim! Zahvaljujem/pozdrav

    • Oktobra 2005. god sam na onkoloskom istitutu operisala stitnu zljezdu. U levom reznju je bio benikni tumor velicine 5x2 cm. . Prof. Dzodic je odradio autotransplantaciju parastitne zljezde i ona normalno funkcionise. Hormoni t4, tsh, tg su i pre operacije i sada u normali, ali se pojavio problemcic sa pth intract hormonom parastitne zljezde. Marta ove godine je iznosio 74, 4pg/ml (10-69) znaci na granici, a sada je 120. Osecam bolove u kostima i zglobovima i u predelu krstiju. Na sve ovo, doktor koji je menjao profesora, pregledao mi je dojke, nije nasao znakove tumora, ali mi je dao da odradim rtg dojki jer imam vise od 35 godina. Kada odradim rtg i ponovni nalaz pth mogu ici na kontrolu. Bolovi i umor su svakodnevni.... Na pitanje da li je to sve, i sta sa bolovima, dobila sam odgovor, posle tih rezultata slacu te dalje... Ono sto mene interesuje, da li postoji neka terapija za regulisanje pth ili je i za to potrebna hirurska intervencija.... I na koji nacin da skinem nivo pth hormona, ako je moguce. Da li to znaci jednom onkolog, uvek onkolog i da li oni uvek traze samo tumore. U porodici niko nikada nije bolovao od karcinoma dojke ili problema sa stitne zljezde.