1. Štitna žlezda

    Pitanje broj: #1476

    U proteklih godinu-dve osećam mnoge promene koje su mi ukazale na poremećaj rada štitne žlezde. Te promene mogu opisati u najkraćem kao: česte promene raspoloženja, burno reagovanje na verbalne izazove, lupanje srca (zbog čega uzimam inderal tj. propranom 1/2 tablete), sredstva za umirenje (bensedin od 5 mg), gušenje u predelu grkljana, veliki zamor nakon duge priče, tremor ruku, opadanje kose, malaksalost, stalan osećanje vrućine itd.  Osim toga, u proteklih godinu dana ugojio sam se više od 10 kilograma.  Laboratorijski nalazi su dali sledeće rezultate: hormon TSH = 0,228 (granične vrednosti 0,470 do 4,640), hormon T4 = 121,05 (granične vrednosti 57,90 do 154,40).  S obzirom na ove reziltate, molim Vas za kratak komentar u vezi sa mojom štitnom žlezdom i kakva je prognoza moje bolesti i da li je kod mene smanjeno ili povišeno lučenje hormona štitne žlezde.

    Odgovoreno: 27. 10. 2007.

    • Moram reći da je vrlo nezahvalno komentaristi laboratoriske rezultate a nemati mogućnost klinički pogledati pacijenta. S obzirom da su vam vrednosti TSH nesto niže a vrednost T4 u referentnim granicama, moj savet vama je da ponovite odredjivanje TSH i ovog puta odredite slobodne frakcije tiroidnih hormona(FT4 i FT3) pa da se tek onda donese konačan zaključak od strane vašeg endokrinologa, s obzirom da simptome koje navodite, u prvom redu porast telesne težine, nije odlika hipertireoze(ubrzani rad štitaste žlezde) na sta bi moglo da ukazuje niska vrednost TSH. Drugim recima, potrebno je ponoviti hormonske analize i konsultovati endokrinologa koji bi všse rezultate uklopio sa vašom kliničkom slikom. Bez toga ne bi sa moje strane bilo ni najmanje profesionalno govoriti o tome od čega bolujete, obzirom da navedeni rezultati hormona nisu ubedljivi za izvodjenje konačnog zaključka.

      Ass.dr Milena Velojic Golubovic