1. Poremecaj štitaste žlezde

    Pitanje broj: #1706

    Bolujem od poremećaja štitne žlezde - hypothyreoidismus. Rodjena 1954. god.  Pod tireotskom terapijom sam, ne stalno (Tiastat). Imam bolove u mišićima, otok nogu, često mokrenje, umor, tahikardiju, zujanje u desnom uhu. Najnoviji nalazi su TSH-0,007. Auto antitela na rereceptore za TSH-1,0 T4-154, T3-4,6, Ca-2,28.  Objektivni pregled štitne žlezde- nije vidljiva, diskretno je palpabilna, nertavna, koza jako meka i vlazna. Puls 73mm TA 135/95 mm Hg. Postoji laka retrakcija vedja na levom oku. Ultrasonogrfski pregled štitne žlezde vide se oba reznja ehogeno vrlo nehomogena sa manjim i većim nodusnim promenama . DR-44x17x17 sa jednom hiperehogenim nodusom i dva manja hipoehogena polja uz suspektan LN u donjem polu medijalno.  LR.41x18x17mm sa nekoliko manjih hipoehogenih promena i suspektrnim LN u donjem  polu. Istmus je 2 4.1mm. U poredjenju sa UZ od pre 5 godina, žlezda se ne povećava, čak se i smanjila (DR-52x17x23mm, LR-47x17x20mm istmus 2,6mm.)  Nalazi od 01.11.2007. anti-TPOab ada je takodje na obema dojkama radjena biopsija gde su nalazi takodje bili uredu.

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • Lečenje hipertireoze podrazumeva u prvom redu primenu medikamentne (tireosupresivne) terapije a potom i primenu radoioaktivnog joda ili hiruske ablacije štitaste žlezde. Obzirom da se vi vec dosta dugo lečite medikamentno a da su dobri rezultati izostali (što se vidi na osnovu vaših vrednosti hormona koje navodite) jasno je da treba razmišljati o promeni terapije. Obzirom na vaše godine, veličinu žlezde i njenu polinodoznu izmenjenost možda bi bolje bilo odlučiti se za primenu radioaktivnog joda mada i skoro totalna(near total) tireidektomija bi se mogla kod vas primeniti. Odluku o teme ćete svakako doneti u dogovoru sa vašim endokrinologom ali ono što je izvesno je da se u vašem slučaju svakako mora razmišljati o promeni terapije koja bi ovaj put bila i vaše izlecenje.

       Ass.dr Milena Velojic Golubovic