1. Nanosomia pituitaria

    Pitanje broj: #1711

    Moja dijagnoza postavljena jos davne 1969. god. bila je nanosomia pituitaria. Proučavan sam na VMA sve do 1980. kada sam samoinicijativno prekinuo sve to jer sam izgubio bio svaku nadu. Ostao sam mali, uslovno (152 cm), i sa nerazvijenim polnim karakteristikama. 1970/71. sam proveo godinu dana u Americi gde me je izvesni Dr. Desmet tretirao nekim hormonima (kasnije sam saznao da su se ti hormoni davali i kravama da bi davale više mleka) od kojih sam uleteo u pubertet (brkovi, ejakulacije), i od kojih sam porastao nekih 15 cm. Na VMA su mi rekli da to nije u redu pa su me oni zatim tretirali sa HGH od koga sam počeo da rastem po 0,5 cm mesečno, ali posle 5-6 meseci sam prestao da rastem. Izgleda da je organizam reagovao odbacivanjem hormona? Kasnije su me tretirali nekim polnim hormonima ali su rezultati bili minorni. Sve vreme sam uzimao tablete oligovita kao i hidrokortizon. Posle nekih porodičnih trauma, rešio sam 1980. da batalim sve to i pomirio se sa svojom pojavom. Želeo bih da znam dokle se stiglo danas na tom polju i da li bih mogao sada (u svojih 45 godina) da opet malo eksperimentišem?

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • Pituitarna nanozomija znači da vam nedostaje hormon rasta i da je zapravo njegova nadoknada bila i vaša terapija. Naravno ako nedostaju i drugi homoni hipofize treba i njih nadoknadjivati. Iz teksta se vidi da koristite hidrokortizon što ide u prilog nedostatka i ACTH kao i da vam je polni razvoj bio neadekvatan te se može zaključiti da je kod vas pored nedostatka hormona rasta postoji i nedostatak i drugih hormona hipofize. U ovom trenutku moj savet vama je da se javite endorinologu specijalisti (https://www.stetoskop.info/booking)koji bi obavio kompletno retestiranje funkcije hipofize i na osnovu dobijenih rezultata preporučio adekvatno lečenje na dalje. Drugim rečima, vaš poremećaj je danas lečiv obzirom da postoji adekvatna supstitucija.

       Ass.dr Milena Velojic Golubovic

Komentari na pitanje: #1711

    • Nikako nisam mogao da dođem do dr Miomira Ivović jer su svi termini popunjeni nekoliko meseci unapred a kad treba da se zakaže od 1-5 u mesecupreko izis programa za manje od 5 min se sve popuni. Čuo sam da radi u msb

    • Pokusacu da budem sto kraca u pisanju i predociti problem koji imam. Mama se leci od hipertenzije a uz to ima opstu dijagnozu sarkomaritut (distorfiju) . Terapiju koju pije za hipertenziju je monopril, monopril plus i ksalol po potrebi diunorm. Sa ovom terapijom je uglavnom bilo sve pod kontrolom dok se neije desilo sledece. Sobzirom na maminu osnovnu dijagnozu sarkomaritut otisla je kod doktora radovanovica neuropsihijatra radi dobijanja nalaza i misljenja za ortozu i stopala radi lakseh hoda i desava se da joj doktor u vec postojecu njenju terapiju koju je prepisao kardiolog ubacuje lek zoloft. Mama je zoloft uzela prvi put u nedelju 15. 07. 2012 i tog dana nastaju veliki problemi. Javljaju se neontrolisani skokovi pritiska koji se krecu do 190/120 teso regulisani terapijom. Pojava neuroloskih ispada. Od tada je otezano gutanje uz zatvaranje grla i disajnih puteva i trnjenje vilice, osecaj lupanja i preskakanja srca uz skok pritiska. Stanje se pogorsava sat vremena nakon uzimanja antihipertenzivne terapije koju je inace do tada dobro podnosila. Radjeni su naazi na stitnu zlezdu a tsh je 12, 2 doktorka veselinka jovanovic je uradila i ultrazvucni pregled ali smatra da je skok tsh izazvan nekim drugim stvarima i sumnja na nadbubreznu zlezdu. Prepisala je eutirox ali je napomenula da on moze da ukloni samo simptome vezane za stitnu zlezdu ali ne i ove koje ona oseca. Mama i dan danas ima iste simptome kao i tog 15 jula osecaj da joj gori koza, vrtoglavice, mucnine, veliku slabost u telu, prosirena joj je zenica desnog oka, dijareja svai dan. Doktorka veselinka jovanovic sumnja na nadbubreznu zlezu citiram: sobzirom na nagle skokove krvnog pritiska pracenje osecajem lupanja srca, preznojavanjem potrebno je uraditi ispitivanje nadbubrezne zlezde pre toga u dogovru sa kardiologom iskljucitti ace inhibitore, beta bloatore i diuretike iz terapije najmanje tri dnedelje. Jviti se na institut za endokrinologiju dr. Miomiri ivovic. Sama brinem o majci i jako sam zabrinuta na pregled se ceka veoma dugo molim za bilo kakvu pomoc ili informaciju kako doci do pomenute doktorke. Hvala