1. Štitna žlezda

    Pitanje broj: #1472

    U poslednjih godinu-dve, koje su kod mene bile propraćene hroničnim stresom, osećam ozbiljne promene u svom organizmu i u svom ponašanju. Učestale nervozne i burne reakcije na najrazličitije spoljne izazove (npr. u verbalnoj komunikaciji), osećaj zamora, tremor ruku, užasano lupanje srca (neredovno uzimam inderal), gušenje u predelu jednjaka (kao da imam zalogaj u grlu), otežan govor (brzo me umara priča), a zbog osećaja bola u grlu nakon duže priče ponekad uzimam pantenol tablete. Pored ozbiljnog poremećaja sna, košmarnih snova i što je još češće budim se umoran i sa čestim glavoboljama. Posebno imam problem sa položajem glave prilikom ležanja, odnosno vrlo često (na primer kada iz kreveta gledam tv program) osećam gušenje i bol u predelu jednjaka zbog pritiska brade u pravcu grudne kosti i jednjaka. Uz sve ovo, u proteklig godinu- dve ugojio sam se više od 10 kilograma. Iz svega ovoga mogu da, na osnovu opšteg znanja, zaključim da je u pitanju poremećaj rada štitne žlezde. Spremam se da uradim analizu hormona štitne žlezde, ali vas molim da me, svojim odgovorom, pripremite za sve loše rezultate koji mogu ukazati na poremećaj rada ove žlezde i da mi date kakvu-takvu prognoznu.

    Odgovoreno: 26. 10. 2007.
    • Štitasta žlezda moze biti izmenjena u gradji i/ili funkciji. Da bi se utvrdio bilo koji od navedenih poremećaja potrebno je da se obratite endokrinologu koji bi ako proceni da za tim ima potrebe indikovao ultrazvucni pregled tiroidne žlezde i eventualno hormonske analize. Na osnovu svega što ste napisali ne bi se moglo reći da vaše tegobe imaju bilo kakave veze sa štitastom žlezdom ali svakako da bi ste se oslobodili strahova obratite se endokrinologu

      Ass.dr Milena Velojic Golubovic