1. Dijabetes tip 2

    Pitanje broj: #1135

    Da li kod dijabetesa tip 2 uvodjenjem insulina, pankreas prestaje da luči insulin? Kojim dijagnostičkim metodama i laboratorijskim analizama se proverava funkcija pankreasa?

    Odgovoreno: 06. 09. 2007.
    • Primena insulinske terapije u Dijebetesu tip 2 ne dovodi do smanjenja ili prestanka lučenja insulina iz panreasa, već je evolucija same bolesti takva da vremenom njegova funkcija slabi, što se manifestuje postepenim, ali sigurnim smanjenjem njegove sekretorne moći. U kliničkom smislu, to se manifestuje porastom vrednosti šećera u krvi i pogoršanjem svih simptoma šećerne bolesti. Da bi se taj gubitak funkcije usporio i pankreasu olakšao rad, danas se savetuje što ranije započinjanje primene insulinske terapije u Dijabetesu tip 2, a ne onda kada je njegova funkcija već toliko smanjena da je uvodjenje insulina neophodnost. Što se tiče drugog dela vašeg pitanja, sekretorna moć (funkcija) pankreasa se odredjuje na osnovu nivoa insulina i C-peptida koji se odredjuju iz krvi ispitivane osobe(podrazumevam da se vaše pitanje odnosi na funkciju pankreasa u šećernoj bolesti).
      Ass. dr Milena Velojic Golubovic