Postovana dr Milena, da li su povecane vrednosti antitela znak da je u pitanju hasimoto tireoiditis ili na to ukazuju (pored antitela) i povecane vrednosti hormona? Da li su moguci simptomi karakteristicni za poremecaj rada zlezde i ukoliko su hormoni mirni a antitela uvecana? T3, T4 I TSH su u mom slucaju u granicama , a antitela su 1:1300. Pitam Vas to zbog toga sto imam problem sa malaksaloscu, opstipacijom , osecajem hladnoce.Hvala unapred i puno uspeha u daljem, po ovom sajtu sudeci, nesebicnom radu!

    Odgovoreno: 03. 04. 2008.
    • Visok titar antitela jeste potvrda dijagnoze Hashimotovog tiroiditida. Da li pak postoji poremecaj funkcije zlezde procenjuje se na osnovu vrednosti tiroidnih hormona i TSH koji su kod vas jos uvek u referentnom opsegu tako da se simptomi koje navodite ne mogu u ovom trenutku dovesti u vezu sa radom stitnjace. Ono sto se kod vas moze ocekivati u narednom periodu jeste postepeno smanjivanje funkcije stitaste zlezde i nastanak hipotireoze, koja se odlikuje simptomima koje navodite ali i obaveznim porastom vrednosti TSH. Ass.dr MIlena Velojic Golubovcic