DRAGA DR.MILENA,zovem se Dragana i imam 25god.I problem sa gore vec navedenim dg-ama.U decembru mesecu mi je pozlilo na poslu/nakon nocne smene,kada sam imala TA 180/120,I PULS 166,i tada sam dobila presolol i.v,kao i lasix i.v,nakon cega mi je bilo malo bolje/radim u int.nezi jedne klinike/,nakon cega sam posle 2 sata otisla kod kardiologa,dobila th concor 5mg ujutro,cardiopirin 100mg 1x1,i atoris 150mg 1x1-ali ja njega nisam pila,yatim me je kardiolog poslao kod endokrinologa,i isti trazio hormonske analize i test opterecenja glukozom.sve sam to uradila vec nakon par dana.od tada do sada oslabila sam 15kg,i sada imam 80.prestala sam da pijem lekove,jer nemam ni HTA,sem presolola 1/4 pp.Sada su mi sve analize dobre,u granicama ref.vrednosti,glikemija oko 4-5,pa me interesuje na koliko trebam kontrolisati secer,i kada treba da ponovim TEST OPTERECENJA,da li smem ponekad uzeti cokoladu,recimo stanglu milke cok,pojesti sladoled,kolac,ili perce torte umesto uzine kada mi pada d! a jedem voce,ili umesto nekog obroka,i da li mi mozete poslati neku dijetu ili pak vise primera,ili mozda jelovnik,spisak i pravilnik u ishrani,kako i sta se sa cim SME jesti.. HVALA VAM UNAPRED I NADAM SE DA CETE MI ODGOVORITI.

    Odgovoreno: 02. 04. 2008.
    • Nazalost niste mi napisali vrednosti dobijene pri OGTtestu kao ni da li vam je pri njemu odredjivan nivo insulinemije sto je bitno da bih vam dala adekvatan odgovor i eventualni savet o terapiji. Kako bilo, vas osnovni vid lecenja jeste redukcija telesne tezine i kao sto sami vidite njenim smanjivanjem poboljsali su vam se svi metabolicki parametri. Sto se tice dijetnih listi i saveta o higijensko dijetetskim principima najbolje bi bilo da se obratite endokrinologu koji se bavi problemom gojaznosti ili dijeteticaru koji bi prema vama odredili najbolji rezim ishrane i istovremeno pratili vas gubitak tezine a eventualno preporucili i ukljucivanje nekog od medikamenta (npr. Xenical). Ass.dr Milena Velojic Golubovic