Postovana Milena, Nakon analize prolaktina i magnetne rezonance glave pronadjen mi je mikroadenom adenohipofize. Moj endokrinolog mi jos uvek nije propisao terapiju jer zeli da uradi jos neke analize, ali mi je ukinuo kontraceptivne pilule. Prosao je 51 dan od moje poslednje menstruacije, radila sam kucni test na trudnocu (3 puta od 30 dana ciklusa do danas, poslednji odjutros) i negativan je, ali posto me odjutros u 5 probudila mucnina a ubrzo sam i povracala, interesuje me da li poviseni nivo prolaktina moze da utice na preciznost ovog testa? Ili je ipak izostanak menstruacije povezan sa povisenim prolaktinom (imala sam samo blago tackasto krvarenje oko 28 dana ciklusa)? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 02. 04. 2008.
    • Hiperprolaktinemija dovodi do razlicitih poremecaja menstrualnog ciklusa i jedan je od najcescih uzroka steriliteta u zena. Potrebno je da vam vas endokrinolog ukljuci terapiju koja ce dovesti do smanjenja nivoa prolaktina cime ce se uspostaviti i normalizacija menstrualnog ciklusa. Ass.dr Milena Velojic Golubovic