ass dr MILENA ,JA SAM IZ SKOPLJA ,MOJE POREKLO JE IZ VRANJA.OPERISANA SAM OD CARCINOMA MATERICE PRE 9 GOD,ZRACENA SAM,I SA TE STRANE MISLIM DA JE DOSADA SVE OK.PRE TRI GODINE ZBOG JAKOG STRESA DOBILA SAM DIJABET 2 ,ODMAH SAM POCELA SA INSULINSKOM TERAPIJOM LANTUS 1OO IU/ML MEDJUTIM KAKO MI JE SECER POSLEDNJIH TRI MESECA BIO 10,5 DALI SU MI DOPUNSKU TERAPIJU,KRATKOTRAJNOG INSULINA ,PRIMAM GA POSLE SVAKOG JELA PO 6 JEDINICA .SADA JE DOBRO,POCELA SAM KRETATI,ALI NIKAKO DA NAMALIM SA ISHRANOM SECERA. MOLILA BIH VAS DA MI PISETE DALI SE MOGU OTARASITI INSULINA ,DALI POSTOJE SPREJEVI I KAKO DA IH NADEM,I KAKO DA SE HRANIM . UNAPRED ZAHVALNA

    Odgovoreno: 27. 03. 2008.
    • Moram da primetim da niste adekvatno edukovani od strane vaseg lekara a da je to vrlo bitna karika u uspesnom lecenju secerne bolesti. Kako i na koj nacin treba da se hranite trebalo bi da vas vas endokrinolog upozna kao i da vam odredi rezim ishrane prilagodjen vama. Ako takve upute do sada niste dobili savetujem vam da mu se tim povodom obratite. Inace, pacijenti koji boluju od tipa 2 secerne bolesti, pored adekvatnog rezima ishrane mogu se leciti lekovima i/ili (ako njima nije postignuta dobra regulacija, HbA1c>7%) insulinom. Vi ste na intenziviranom nacinu lecenja (insulin 4xdnevno) koji se i smatra najboljim nacinom kontrole glikemije posebno u osoba mljadje zivotne dobi. Sto se tice inhalacionog insulina on nije opravdao zeljena ocekovanja te je povucen iz proizvodnje i upotrebe. Ass.dr Milena Velojic Golubovic