Postovana, pisem Vam iz Sarajeva. Imam 22 godine. U posljednje dvije god. naglo i mnogo sam se udebljala, preko 30kg. Glukoza, trigliceridi, holesterol, minerali, hormoni stitne zlijezde, kao i polni hormoni su u redu. Jajnici nisu policisticni. Ultrazvuk abdomena je uredan. Jedino je ustanovljeno da su mi 17 KETOSTEROIDI jako poviseni-iznose 28,24mg/d. Doktorica mi je rekla da ovi hormoni mogu da vezuju vodu i da tijelo bubri od toga. Da li je to moguce? Ako jeste, kako se lijeci? Koji lijekovi se koriste? Ja sam prilicno ocajna, jer, visoka sam 1,64m, a teska 104kg!!! Jako bih voljela da konacno pronadjem uzrok moje gojaznosti i da pocnem da mrsam. Ako mozete da mi date bar koristan savjet ili prijedlog za rjesenje mog problema... Unaprijed zahvalna!!! Pozdrav!

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Potrebno je da se obratite specijalisti endokrinoloogu koji se bavi problemom gojaznosti i koji bi kao prvo ispitao i iskljucio eventualno postojanje nekog endokrinog uzroka vase gojaznosti a potom zavisno od dobijenih rezultata zapoceo i vase adekvatno lecenje. Samo lecenje gojaznosti nije ni najmanje lako i zahteva ucesce i saradnju ne samo obolele osobe vec i lekara koji osim odredjivanja dijetnog rezima, eventualnog uvodjenja medikamenata, prestavlja i psiholoski oslonac i motivator osobi koja zeli da smrsa. Ass.dr Milena Velojic Golubovic