Postovana doktorka, imam 25 godina, gojazna sam i pre izvesnog vremena (3-4 nedelje) pojavili su mi se sledeci simptomi: telo pocinje naglo da mi se trese (sve sem glave), osecaj hladnoce, vrtoglavica, kratki osecaj gubitka svesti, lupanje srca, napetost. Kada sam pozvala hitnu pomoc rekli su mi da sam najverovatnije dehidrirala i da uzmem veliku kolicinu slane tecnosti i nesto za smirenje(bromazepam). Isti problem mi se javi 5-6 puta u predhodnom periodu. Takvo stanje me obicno drzi od 15 min do 45 minuta. Pre par dana sam na predlog lekara opste prakse otisla kod kardiolog i on me je uputio na OGTT test i ostale pretrage krvi. Na pregledu sam imala blago povisen pritisak 140/90. Juce su mi radili OGTT test sa (75gr glukoze) i rezultati su sledeci:Hb A1c 5,2 -PRE OPTERECENJA- 5,1 -POSLE 30 min - 9,4 -POSLE 60 min - 11,2 -POSLE 120 min - 8,2 -POSLE 180 min - 3,8 kada sam krenula kuci opet sam imala osecaj mucnine, blage vrtoglavice i bilo mi je bolje tek posle uzimanja hrane. Ostali rezultati su mi uredni sem triglicerida koji iznose 2,96 mmol/L. Radili su mi i hormone stitne zlezde (FT3 6,32 pmol/L; FT4 15,66 pmol/L; TSH 2,9 miU/L) Napominjem da imam policisticne jajnike i da sam dve godine uzimala Zenin kontraceptive u cilju regulisanja ciklusa, takodje sam uzimala u pocetku Cikloproginovu (dva meseca). Otac i majka su mi srcani bolesnici, majka ima diabetes (familijarno), otac povisenu masnocu. Interesuje me da li postoji nacin da se moj problem tajno regulise, jer kardiolog mi je rekao da moram na dijetu zbog povisene masnoce i kilograma, a da pad secera regulisem unosom gorke cokolade kada osetim da mi je lose? Unapred Vam hvala na odgovoru. Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Rezultat vaseg OGTtesta je patoloski, odnosno ukazuje na postojanje poremecenog odgovora na glikozu ( PTG) sto predstavlja predijabetesno stanje. Bilo bi dobro da vam je u toku testa odredjivan i nivo insulinemije jer po svemu sudeci vi imate hiperinsulinemiju i insulinsku rezistenciju koja udruzena sa poremecenim ogttestom, gojaznoscu, poremecajem metabolizma masti, hipertenzijom i sindroma policisticnih jajnika ukazuje na potrebu vaseg lecenja i cini vas osobom predisponiranom za nastanak dijabetesa i koronarne bolesti. U prvom redu potrebna je obavezna redukcija telesne tezine kao i uvodjenje metformina u terapiju. Takodje vi niste za sada kardioloski vec endokrinoloski pacijent te bih vam savetovala da se javite specijalisti endokrinologu koji bi vam odredio odgovarajucu dijetu, stimulisao i pratio vasu redukciju telesne tezine ali i uveo potrebnu medikamentnu terapiju. Ass.dr Milena Velojic Golubovic