Moj problem vec izvesni vremenski period (godinama) je povisene vrednosti HOLESTEROLA. Dajem VAM moja zadnja tri rezultata i molim za savet.06.02.2008--holesterol 9,4;trigliceridi 1,5 14.02.2008--holesterol 11,1(LDL 8,8;HDL 0,88); trigliceridi 2,99...06.03.2008--holesterol 12,24 (HDL 1,1;LDL 9,29); trigliceridi 4,06. Imam 44 godine,96 kg zanimanje gradj.tehnicar u radnom odnosu. dg;Kombinovana hiperlipidemia sa prediminantnim povecanjem holesterola, ali trigliceridi su veci od 2,5mmol/1 T4,TSH b.o. OGTT b.o. HbA1c 5,6%. Predlazem; Sortis 20mg dnevno, uz strogu redukcijonu dijetu. Kontrola za tri meseca (dr.S.Ristic-Klinicki Centar Srbije-Beograd).HVALA

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Ja se u potpunosti slazem sa vasom preporucenom terapijom. Vi bolujete od primarne hiperlipidemije koja je kao sto vec i sami znate ne izleciv ali leciv poremecaj tj zahteva dozivotnu promenu higijenskodijetetskih navika (navika ishrane) a ako na taj nacin pad lipida nije postignut i upotrebu antilipemika. Sto se tice izbora leka obzirom na vas tip poremecaja, statini (tbl. Sortis i sl.) su lek izbora. Cilj lecenja je postici normalne vrednosti poremecenih lipidnih parametara i odrzati ih kao takve.Zbog toga je ponavljam, bitna samodisciplima u ishrani i redovna upotreba adekvatno odabranog (prema tipu dislipidemije) antilipemika. Ass.dr Milena Velojiæ Goluboviæ