Molim vas pomoc i sugestiju sta raditi? Imam cistu vise od 6 g.koju sam primetila gledajuci u ogledalo.Do sada nisam imala nikakvih smetnji,hormoni su u redu uvek bili normalni,kontrolisem Uz,cista je povecala se u periodu nakon trudnoce pre 4 godine i iznosi oko3,7 cm.Na zadnjem UZ jedan deo opne ciste je malo zadebljao pa me doktor salje na ponovnu punkciju koju sam imala pre 3 godi pre 5 god i nalaz je bio uredan.Inace imam 37 godina,zlezda je pokretna i tkivo vrata oko nije napeto i zategnuto,hormoni su u redu.povremeno imam osecaj da mi je knedla u grlu odnosno svesna sam da imam nesto u vratu,normalno jedem,gutam . Molim vas moze li biti opasna promena zadebljanosti imoze li doci do maline alteracije ciste,jako sam zabrinuta jer moram duze da cekam na inciziju da se odradi.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Postojanje ciste ne iskljucuje mogucnost maligne alteracije stitaste zlezde. Obzirom da vasa cista postoji vise godina, da se nakon punkcije ponovo ispunila (povecala) i da sada ultrazvucno pokazuje prisustvo solitarnog tkiva, po meni je svakako indikovano da se ponovo inspunktira i da se ako je patocitoloski nalaz atipican ili ako se ponovo brzo napuni, podvrgnete hiruskom lecenju cime bi ste resili problem ali i otklonili svaku sumnju. Ass.dr Milena Velojic Golubovic