Imam 23 godine.Danas sam bila na kontroli stitne zlezde.Zelela bih da mi malo pojasnite rezultate.Levi rezanj 21.2x6.43x3.1mm, istmus levo 3.44mm, desno 3.3 mm. Desni rezanj 19.2x14.7x41.2mm.Izrazito heteoehogene,krupno mrljaste eho strukture sa brojnim hipoehogenim zonama nejasno ogranicen heteroehogenim nodusom u predelu desnog reznja 9.5x5.3mm.Postoji lako pojacan CD signal periodalno.Zanima me sta je to nodus i kolika je normalna velicina stitne zlezde?Od analiza krvi radim samo TSH,koji mi je 2.45 (ref.vred 0.4-4.0)Pijem Euthyrox dva dana 25 pa dva dana 50.

    Odgovoreno: 11. 03. 2008.
    • Stitasta zlezda moze biti izmenjena u gradji i/ili funkciji. Kod vas postoji poremecaj gradje( neznatno uvecana zlezda, sa prisustvom manjeg cvora u desnom reznju). Sto se tice funkcije nije mi jasno zasto koristite tbl.Euthyrox, da li imate smanjenu funkciju od ranije ili vam je lek ukljucen zbog postojanja cvora? Ako vam je funkcija uredna (vrednosti T3,T4 i TSH u referentnom opsegu) po meni nema nikakve porebe za datom terapijom jer se ista nije pokazala efektivnom u lecenju nodusno izmenjenih zlezda. Ass.dr Milena Velojic Golubovic

Komentari na pitanje: #3766

    • Pozz... Radila sam UZ štitne nalazi su sledeći : š. Ž. Izrazito smanjene veličine zapremine 4ml..,u ISTMUSU ka desnom režnju vidi se cistično solidni nodus 10x3mm,avaskukaran ACR TI RADS 3 LEVI lobud hipoehogeni nodus 5x4mm ACR TI RADS 3.... NA eutyroxu sam od 100mg i 75 mg od pre 3 god kao hipotireoza. Da li su ovi nalazi ok? Hvala unapred.

    • Tsh-18.900 FT4-9.7 Tg antitela>20 Anti Tpo 3470 Ultrazvuk Stitasta normalnog polozaja,voluminozna Desni rezanj ap dijametar-27,5 mm,poprecni dijametar-18,7mm ,uzduzni dijametar-46,5mm istzs volumizan 5,1mm Levi rezanjAp diijametar -21,4mm Poprecni-18,1mm,uzduzni -48,6 Zlezda je hipiehogene strukture ,nnehomogena,pseudonoduliranog izgleda,bez formiranih nodusa Colir dopler-om se registruje pojacana vaskulizacija parenhima zlezde

    • Pozdrav, Uradila sam analizu hormona stitne zlezde:

      • tsh - 0,892
      • slobodni T3 - 5,19
      • slobodni T4 - -12,7
      • anti Tg At - 1,09
      • anti TPO Tg - 0,1
      • kalcitonin - 1,9
      • kalcijum ukupni - 2,27
      • neorganski fosfat - 1,33
      • kalcijum jonizovani - 1,18
      • pth - 123,30 Uradila sam I uz stitne zlezde: DR 22x47x19 mm LR 20x46x18 mm Istmus 3,3 mm U kaudlanom delu desnog reznja prikazuje se mikrocista velicine 5x3 mm. Prikazuje se oba reznja stitaste zlezde koja je normalne velicine (sirina oba reznja lako uvecana za 1-2 mm), jasnih kontura I uredne ehostrukture. Parastitaste zlezde doktor nije mogao da vidi na uz. Molila bih Vas za pojasnjenje dijagnoze, posto se vec mesecima ne osecam dobro I kome da se javim za preged, internisti ili endokrinologu? Unapred zahvalna

    • Pozdrav, Radila sam ultrazvuk štitne žlezde i dr je napisao sledece: hipoehogena, nehomogena. Ismust 4, 4 desni rezanj 16, 4×18, 2 mm levi rezanj 16, 2×19, 5mm oba lobusa prozeta mikrokalcifikatima u levom reznju centralno suspektam nodus sa mikrokalcifikatima velicine 5, 6×5, 4 mm. Možete li mi objasniti dijagozu? Unapred zahvalna,