Postovana doktorko Golubovic,molim vas za odgovor.Moja ma ma je operisana pri cemu joj je odstranjena stitnjaca u celosti zbog prisustva papilarnog karcinoma u dva cvorica velicine 1cm i 0.8cm,u oba nodusa,pojedinacno.Posle scintigrafije celog tela nadjeni su ostaci tkiva stitaste zlezde u predelu vrata u dva fokusa.Upucena je na RAJ zracenje.Kakva je prognoza lecenja?Konsultovana je prof.Mijatovic iz KBC Kragujevac,koja je zakazala zracenje za 31 mart,nalozila je da mama prekine terapiju sa euthyrox-om i da 24 marta zapocne sa rezimom drugacije ishrane.Kakva je to dijeta?Zahvaljujem unapred

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Cilj terapije o kojoj pisete jeste da se u potpunosti unisti svaki ostatak tkiva stitaste zlezde i tako spreci mogucnost daljeg sirenja bolesti. Nakon nje nastavice se sa primenom supstitucione terapije (tbl. Euthyrox) sa ciljem odrzavanja vrednosti TSH u sto suprimiranijem opsegu. Inace papilarni kacinom tiroideje ima odlicnu prognozu posebno ako od starta nije nilo znakova desiminacije (prosirenosti) bolesti. Sto se tice rezima ishrane o kome pitate ne bih znala da vam kazem nista detaljnije posto to spada u domen onih koji ce primeniti terapiju RAJ. Ass.dr Milena Velojic Golubovic