Poštovana doktorie, molila bi Vas da mi odgovorite (pošto sam poslala pitanje a nisam dobila odgovor a toliko me zamina), bila sam kod endokrinologa i dijagnoza mi je: Struma diffusa gl.thyreoideae euthyreotica i HLP IIb. T3 2,6, T4 131, a trigleceridi 3,61, holesteror 7,62, HDL 1,21, LDL 4,77, LDL Kvocijent 6,3, Indeks ateroskleroze 3,94, fibrinogen 5,7, leukociti 14... Od ednokrinologa sam dobila lek Atoris. Molim vas ako mozete da mi prevedete sta to znaci, inace imama velike probleme,oticem jako, pritisak mi varira, lupanje srca,prosirene vene... a imam 41. godinu i do prošle godine sam bila izuzetno mršava. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Vi imate u celini umereno uvecanu stitastu zlezdu, sto se oznacava kao Struma Diffusa. Funkcija zlezde (imajuci u vidu vrednosti hormona koje navodite) je normalna (Eutiroidna) te nema potrebe za nekim posebnim lecenjem vec samo za periodicnim ultrazvucnim pracenjem. Hiperlipidemija (povecasnje masnoca u krvi) je nesto sto moze imati veze sa stitastoim zlezdom ali samo kada je njena funkcija izmenjena ,sto kod vas nije slucaj, te se verovatno radi o genski uslovljenom poremecasju masti. Lecenje je dijetom i primenom lekova. Obzirom da je kod vas u pitanju mesovit tip poremecaja lipida ( povecani i holesterol i trigliceridi) slazem se da je statinska terapija (tbl. Atoris) dobar izbor. Nazalost, hiperlipidemija nije izleciva i zahteva dozivotnu promenu navika ishrane ali i primenu lekova, jer po prestanku koriscenja istih, vrednosti masti u krvi ponovo rastu. Ass.dr Milena Velojic Golubovic