Napisacu skracenu verziju svih ispitivanja koja sam radila: nalaz hormona:tsh 1.587 ; t4 105.24 , t3 1.65 nalazi krvi:sve u granicama normale. uz nalaz: stitasta zl. u celini uvecana, desni lobus 25x29x42, u lobusu se diferencira ekstenzivan nodus najvecim delom cistican, jasno ogranicen najveceg promera do 30mm. lijevi lobus 23x24x38, u lijvom lateralnom aspektu istmusa diferenciraju se dva nodusa, jedan hiperehogene gradje 7mm, i drugi hipoehogene gradje 5mm. Traheja je centralno postavljena bez suzenja lumena. scintigrafija: suprasternalno polozena stitasta zl. koja homogeno vezuje datu radioaktivnost. Palpabilni nodus u donjoj polovini desnog lobusa (vise lateralno) daje jasan scintigrafski defekt u vidu hladnog polja. zakljucak: STRUMA DIFFUSA ET NODOSA,NODUS LOBI DEX.AFUNCTIONALIS Indikovana je punkciona biopsija. Endokrinolog nalaze hirurski zahvat bez punkcije. Hirurg uzima uzorak jednim ubodom koji rezultira kao oskudan, u razmazu su limfociti i malobrojne epitelne celije, celija folikularnog epitela u razmazu nema. Endokrinolog nije zadovoljan ovim nalazom zbog toga jer ne vidi prirodu tireocita i kaze da nam takav nalaz ne govori dovoljno, dok hirurg kaze da i nije moglo da bude drugacije jer je u pitanju cista. Inace, hirurg mi je vec zakazao operaciju za sredinu aprila. Kome ovde verovati?

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    • Svaki hladni cvor potencijalno meze biti maligan, posebno ako je vecih dimenzija. Kod postojanja takvog cvora indikovana je punkciona biopsija kojom se moze na osnovu poatocitoloske analize unapred (pre hiruskog zahvata) postaviti sumnja na postojanje malignosti. Ipak,konacna dijagnoza se postavlja tek nakon patohistoloskog pregleda odstranjenog tkiva stitaste zlezde zbog cega vas endokrinolog i nije insistirao na punkciji vec vas je odmah uputio hirurgu. Sdruge strane, hirurg da bi eventualno imao bolju orjentaciju radi punkciju ali kako to najcesce sa njom biva ne dobija adekvatan rezultat. U zakljucku, obzirom da imate u celini uvecanu, polinodozno (veci broj cvorova) izmenjenu stitastu zlezdu, od cega je jedan dominantno veliki (3cm), mislim da treba da je operisete i time skinete svaku sumnju. Pre operacije odredite i nivo kalcitonina. Ass.dr Milena Velojic Golubovic