Imam 34 godine.Lecim se od steriliteta vec nekoliko godina. Uradila sam  profil prolaktina koji je u 8h bio 643mU/l, u 10h 242mU/l i u 12h  135mU/l.Referentne vrednosti prolaktina u laboratoriji u kojoj je nalaz  uzet je 40-530mU/l.Da li moram da pocnem sa terapijom bromokriptina koju  mi je ginekolog preporucio ,a koje se ja plasim zbog niskog pritiska i  cestih migrena koje imam? Da li povisena vrednost prolaktina ujutru moze  da utice na sterilitet, ako se vrednost smanjuje u toku dana? Unapred  zahvalna.

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    • Hiperprolaktinemija jeste jedan od njcescih uzroka steriliteta u zena. Ona u zena dovodi do poremecaja menstrualnog ciklusa sa izostankom ovulacije kao i pojave sekrecije iz jedne ili obe dojke. Kod vas koliko shvatam jeste u pitanju sterilitet, mada ne navodite da li je zbog poremecaja ciklusa, sekreciju iz dojki nemate i utvrdjena je samo jedna blago povisena vrednost prolaktina. Iz svaga navedenog, ja ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim da vi imate zaista hiperprolaktinemiju,(samo na osnovu jedne vrednosti kao i bez podataka sta je sa ginekoloske strane uzrok vase neplodnosti) te samim tim ne mogu ni da kazem da je terapije bromokriptinom indikovana. Ipak, sa druge strane, ako je kod vas to uzrok sterilnosti, uvodjenje ove terapije bi vam svakako normalizovalo cikluse i omogucilo da zatrudnite, te tako ako vas ginekolog smatra da treba da je koristite ja se ne bih na vasem mestu protivila, jer vam to moze omoguciti da budete majka a svakako vam nece znacajno skoditi, obzirom da najveci broj pacijenata dobro podnosi primenu ovog leka. Ass.dr MIlena Velojic Golubovic