Postovana, u junu mesecu mojoj mami su dijagostifikovali R.artritis i od  juna do avgusta meseca bila je smestena na vma, usled terapije sa  metotrexatom doslo je do pojave tbc-a i sada je sve to sanirano.Ono sto su  MSCT utvrdili je uvecan levi nadbubreg velicine 2*2 cmhipodenzne  strukture,kontura jasno ogranicena od okolnog masnog tkiva i  najverovatnije odgovara benignoj leziji. Preporuceno je samo pracenje na  MSCT, Posle 6 meseci dinenzije su 18*17mm hiperplasticnog korteksta,  zakljucak:hyperplasio corticalis gl.superarenalis L.SIN. Molim vas da mi  pojasnite dijagnozu i da mi odgovorite da li osoba koja je na terapiji sa  kortikosteroidima sme da uzima DEXAMETASON pre davanja ACTH? Hvala vam....  P.S: mama nema nikakve tegobe, pa eto zanima me i vase misljenje o cemu bi  moglo da se radi?

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    • Kod vase majke je slucajnom pretragom utvrdjeno postojanje promene na levom nadbubregu, koja je pri prvom pregledu okarekterisana kao jasno ogranicena promena/tumefakt, velicine do 2cm, velcine koja po pravilu ukazuje na njenu benignost, a pri kontrolnom pregledu je ta promena oznacena kao hiperplazija ( zadebljanje kore nadbubrega) sto je takodje benigna promena. I u jednom i u drugom slucaju takav morfoloski izmenjen nalaz kore nadbubrega zahteva i njenu funkcionalnu procenu, jer u zavisnosti od dobijenih rezultata proistice i definitivni stav o daljem nacinu lecenja i pracenja. Na osnovu drugog dela vaseg pitanja jasno je da joj je ispitivanje funkcije nadbubrega i indikovano stim sto primena kortikoterapije ( u ovom slucaju pretpostavljam zbog postojanja RA) moze da remeti tumacenje rezultata. Drugim recima, najbolje bi bilo obustaviti ( ako je to moguce) terapiju KS pa uraditi posle izvesnog vremena funkcionalno ispitivanje. Ako to nije moguce onda ce se pri testiranju taj podatak mora imati u vidu. Na kraju, u zakljucku, vasa majka ima po svemu sudeci benignu promenu kore levog nadbubrega koja (ako funkcija nadbubrega nije izmenjena) zahteva samo periodicno merfolosko pracenje (MSCT ili MR). Takodje se postavlja i pitanje mogucnosti dugotrajne primene KS terapije u osobe sa dokazanom izmenjenom morfologijom nadbubrega? (ukoliko sam dobro razumela, vasa majka je koristi?!). Ass.dr Milerna Velojic Golubovic