Postovana,   pratim subklinicku tireozu od 2005, TSH najvise do 9 a nekoliko puta tek  4,5 (ref. 0,4 do 4,2 ovdje). Jedni smatraju da sam za terapju, drugi da ne  treba jer je TSH manji od 10.  Sada zadnji nalaz FT3 4,2 (2,3-6,2), FT4 14,2 (10,4- 24,4) a TSH 6,9.  Imam povecanu tezinu i povremeno karakteristican otok oko ociju, ali imam  naporan posao, malo spavam, vozarim, naporno je... inace po prirodi nisam  niti letargicna niti imam bilo koji drugi subjektivni simptom  hipotireoze!? Imam nodus desnog reznja 1x2 cm koji je punktiran i  okarakterisan kao topli, i nije maligni. Cesce imam tahikardiju, usporen  rad srca nikako.  Ostali nalazi OK, s' tim sto imam jako, jako obilna menstruacijska  krvarenja ali i ona dolaze na vrijeme i zavrsavaju se na vrijeme!  Dali sam ja za terapiju ili ne?  Preporuceno mi je 25mg Letrox-a.  Nisam pametna...   Unaprijed zahvalna.

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    • Doza do 25 mikrograma je svakako mala doza i ne moze vam skoditi a ako ima potrebe za supstitucijom stvorice vam subjektivan a smim tim i objetivan osecaj boljitka. Inace, gledano skolski,sa uvodjenjem leka kako i sami navodite, se zapocinje pri vrednostima TSH vecim od 10 ili pak pri nizim vrednostima ako su prisutni simptomi hipotiroidizma. U vasem slucaju, cini se da nema tegoba karakteristicnih za ovo oboljenje, TSH je ispod 10, te pitanje uvodjenja terapije ostaje na vasem endokrinologu, koji za razliku od mene moze i da vas pregleda i samim tim stvori bolji uvid u vase stanje, nego sto bih ja putem mejla. Ipak, kako sam vec gore i napisala, pomenuta doza vam svakako ne moze skoditi. Ass.dr Milena Velojic Golubovic