Imam 69 godina. Nikada nisam imao dijabetes, niti, koliko ja znam, neko od  moje rodbine. Redovno sam kontrolisao 1-2 -3-4 puta godisnje glikemiju I  sve je bilo uredu. Pre 14 meseci sam uzimao, po savetu, nistatin zbog  sumnje na kandidu (bio je beo jezik, nije radjen bris). Ja mislim da je to  bilo od akutiziranog gastritisa.Na dva-tri dana pre kraja koriscenja  nistatina osetio sam jaku zedj. Odmah sam posumnjao na skok glukoze sto se  merenjem pokazalo kao tacno. Bila je 22. U bolnici su me odmah stavili na  insulin i kao optimalan je bio lantus, 28 jedinica i siofor 850 mg 2 puta  dnevno. Moju pricu da je hiperglikemija nastala , mozda, od nistatina niko  nije tretirao kao mogucu i rekli su mi da cu morati stalno da primenjujem  tako propisanu terapiju. Trazeni rezultati za sledecu kontrolu su bili  uredu: HbA1c je ispod 5,5, (5,1), glukoza pre dorucka i dva sata posle  dorucka, takoreci ista, izmedju 5 i 7 jedinica, holesterol (oba) dobar.  Vise nisam isao na kontrolu (skoro cela j!  edna godina) ali sam SAM, posto sam na jednom fakultetu slusao  endokrinoligiju-dijabetologiju godinu dana, smanjivao doze lantusa posle  odredjenog vremena i kontrolisao potrebne lab. parametre. Uvek su potrebni  parametri bili u granicama normalnih. Siofor sam i dalje uzimao. Tako sam  dosao do 4 jedinice lantusa i svi su parametri zadovoljavajuci. Posto sam  izgubio poverenje u bolnicu i njihove strucnjake gde sam bio, molim Vas za  savet sta dalje. Da li da prekinem sa lantusom uz uzimanje i dalje  siofora, uz povremene lab kontrole, itd Veliki pozdrav.

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    • Slazem se da dozu od cetiri jedinice insulina treba obustaviti ( ukoliko su parametri glikoregulacije takvi kave navodite, u prvom redu HbA1c) uz nastavak koriscenje metformina, ciju dozu mozete povecati na tri tablete dnevno (Tbl. Siofor 850 3x1) uz redovnu kontrolu secera u krvi u narednom periodu. Zavisno od kretanja secera u krvi vrsi ce se procena glikoregulacije i doneti odluka o daljem nacinu vaseg lecenja ( nastavak terapije samo metforminom ili uvodjenje i preparata sulfonil ureje ili pak vracanje na terapiju insulinom ali svakako u vecoj dozi od cetiri jedinice dnevno). Ass.dr MIlena Velojic Golubovic