Postovana,vec sam Vas kontaktirao u vezi koriscenja sobnog bicikla kao mera lecenja diabetesa.Posto Vam u proslom obracanju nisam naveo dovoljno podataka sada Vam ih dostavljam.Imam 28 godina,bolujem od dijabetesa tip 1.Imam 85 kg i visok sam 185 cm.Radim kao kuvar u jednom jako prometnom restoranu(8 sati dnevno na nogama),6 dana u nedelji.Trenutno sam na 3x4 jedinice actrapida,10 jedinica lantusa.Secer je relativno dobro regulisan.Dakle u odnosu na sve ovo sto sam naveo,da li mi preporucujete i na koji nacin koriscenje sobne bicikle?Do svog endokrinologa ne mogu da dodjem normalnim putem pa vas stoga molim za pomoc.

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Obzirom na cinjenicu da ste toliko aktivni koliko navodite, mislim da vam upotreba sobnog bicikla nije neophodna, posebno sto realno postoji mogucnost da usled vece aktivnosti ( imajuci u vidu i prirodu posla koji radite) napravite i veci pad secera u krvi. Ono sto mene vise interesuje a trebalo bi i vas je kakav vam je kvalitet glikoregulacije? Kada ste poslednji put odredili nivo HbA1c i kolike su mu bile vrednosti? Kakve su vam vrednosti profila glikemije u toku dana? Takodje moram da primetim da niste na adekvatnoj kombinaciji insulinskih preparata! Koristite humani insulin i insulinski analog sto uopste nije uobicajena kombinacija, posebno sada kada imate i kratkodelujuci insulinski analog kod nas, te ponavljam ne vidim ni jedan razloga da budete na takvoj kombinaciji. Ono sto zelim da vam naglasim je da ste vi mlad covek sa kratkim stazem trajanja secerne bolesti te ono sto je za vas najvaznije jeste postizanje i odrzavanje dobre glikoregulacije i o tome morate da vodite strogo racuna jer samo na taj nacin mozete spreciti razvoj komplikacija secerne bolesti, sto je kod ovog oboljenja najbitnije! Vracam se na pocetak vaseg pitanja i konstatujem da je fizicka aktivnost bitna i trebate je upraznjavati ali sa njom ne treba preterivati te i o tome povedite racuna obzirom da vam je poso vrlo naporan! U slucaju da ste iz Nisa vrata moje ambulante su vam uvek otvorena i ne vidim zasto nebiste mogli da dodjete do vaseg, mene ili bilo kog dijabetologa normalnim putem! Ass.dr Milena Velojic Golubovic