Postovana dr Milena, ovako izgledaju moji rezultati: FT4 12,O FT3 5,8 TSH 1,9 TG 0,90 TG At 1:1212,0 (tu pise pozitivna) zbog neredovnijeg ciklusa uradjeno je i ovo: FSH 4,6 LH 17,0 Prolaktin 430,0 (tu pise referentna vrednost 170) Analize su radjene desetog dana ciklusa.UZ je pokazao: desni rezanj 19x16mm, levi rezanj 17x16mm. Prethodni pregled pokazao je: desni rezanj 14x16mm, levi rezanj 14x15mm. Hipoehogene strukture i nesto grublje gradje prilikom oba pregleda.Dr mi je rekla da uzimam acetisal i da merim temperaturu u 18h. I gle cuda, zaista imam 37,1.Pisem i vama i molim za savet zato sto moji prijatelji kazu da ste vrstan lekar. Da li se tu radi o uvecanju s. zlezde? Da li je alarmantno povecanje prolaktina dva i po puta? Unapred hvala i puno uspeha u radu!

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Kao sto sam vam vec napisala vi imate samo povecan titar Tgat sto je znak autoimune upale stitaste zlezde i to u ovom trenutku ne zahteva nikakvo specificno lecenje vec samo periodicno pracenje od strane endokrinologa. Onog trenutka kada vrednosti TSH pocnu da vam rastu i predju 10 treba zapoceti sa lecenjem. Takodje bi trebalo da pored TGat uradite i TPOat. Sto se tice prolaktina prosli put nisam na to obratila paznju posto u ustanovi gde ja radim te vrednosti koje navodite (430) spadaju u referentne i ne ukazuju na porast prolaktina. Ako su vam naveli da je normalno do 170 u tom slucaju imate hiperprolaktinemiju i to moze biti razlog vaseg poremecaja ciklusa ali da bi se sve do dokazalo i potvrdilo a zatim i lecilo treba da se obratite endokrinologu koji ce indikovati dalje ispitivanje. Uzgred nije mi bas jasno zasto da pijete acetilsalicilnu kiselinu i da merite temperaturu? Ass.dr MIlena Velojic Golubovic