Molim za vase misljenje u vezi stitne zlezde moje majke,radila je analize,i rezultati su:hTSH ULTRA-6.3,(0.63-4.19),FT4(PMOL/L)-11.2(9.8-16.8),ANTI TPO AT ANTI M2 AT/ELISA 12.8 Otisla je internisti sa siptomima -nervoze,pospanost,bolove vrata,suvoca grla...Radila je pre godinu dana tsh,t3 i t4, i ovaj od htsh ultra isto je bio 6.3,a ovi su bili u granici normale.Molim za misljenje,i objasnjenje sta znace ovi drugi nalazi,i zasto joj nije spalo to htsh.Od lekova je primenila prinela zbog pritiska,remeron 30mg po pola tablete na dan.Da li da menja internistu,jer joj nije bolje.Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 19. 02. 2008.
    • Niste mi napisali kakva je gradja stitaste zlezde, odnosno ultrazvucni nalaz. Kako bilo, vasa majka ima blago povisene vrednosti TSH koje za sada ne zahtevaju nikakvo lecenje vec samo njegove periodicne kontrole. U slucaju porasta vrednosti TSH preko 10 zapocelo bi se sa lecenjem ali bi to svakako morao da indikuje endokrinolog. Ostali rezultati koje navodite su u referentnom opsegu. Sto se tice tegoba koje vasa majka oseca, one se u ovom trenutku ne mogu dovoditi u vezu sa funkcijom stitaste zlezde. Ass.dr Milena Velojic Golubovic