Psotovana Dr Golubovic.Postavljena mi je Dg.Thyroiditis subacuta,pre mesec i po dana. Bilo he atipicno u pocetku bez febrilnosti i samo desnostrano,sada se bol prosirio i nalevu stranu.Veoma je izrazen i ponovo imam veoma otezano gutanje,i febrilnost do 38C. Od terapije uzimam Brufen 2x 6oomg,uz Omeprol 2xl i mirujem.Znam za sklonost ka recidivima.Nalazi hormona su u granicama normale za sada. Da li sam kandidat za krotiko steroidnu terapiju? Unapred hvala. Svako dobro

    Odgovoreno: 19. 02. 2008.
    • Primena kortiko terapije u subakutnom tiroiditisu cesto biva predmet diskusije medju endokrinolozima ali po svemu ona je rezervisana samo za teze oblike koji ne reaguju na terapiju salicilatima (na kojoj vi niste!!) obzirom da je broj recidiva kod pacijenata koji su je primali cesci, te samim tim zahteva ako se za nju odlucimo dugu primenu, uprkos poboljsanju koje vrlo brzo nastaje pod njenim dejstvom. Drugim recima po meni vi ne treba da se lecite tbl. Brufen vec acetilsalicilnom kiselinom (tbl. Aspirin) uz apsolutno mirovanje i pracenje od strane endokrinologa (najbolje u bolnickim uslovima) koji bi na osnovu redovnih kontrola ultrazvuka i vaseg fizickog nalaza u narednom periodu procenio tezinu, odnosno brzinu oporavka i eventualnu potrebu za ukljucivanjem kortikoterapije. Ass.dr Milena Velojic Golubovic