Postovana, imam 28 godina i pre godinu dana su mi ustanovili da imam dijabetes. Posto sam obavesten u kojoj meri je bitno da se bavim fizickom aktivnoscu, resio sam da nesto uradim po tom pitanju. Iz tog razloga najbolje resenje mi je da kupim sobni bicikl, jer nemam bas vremena za bilo sta drugo. Moze li ova sprava da pomogne i na koji nacin preporucujete da je koristim? Hvala unapred!!!

    Odgovoreno: 18. 02. 2008.
    • Fizicka aktivnost spada u meru lecenja secerne bolesti. Vrsta i stepen opterecenja zavise od fizickih karakteristika obolele osobe ali i od tipa secerne bolesti i nacina lecenja. Ono sto je posebno bitno jeste da stepen fizickog opterecenja i duzina njegovog trajanja ne smeju ni u jednom trenutku da ugroze pacijenta (dovedu npr do hipoglikemiske krize) te shodno tome ona mora biti unapred isplanirana uz posebni naglasak da nije isto da li je osoba samo na dijeti, lekovima ili pak na terapiji insulinom(kada je i mogucnost pojave hipolikemije veca). Vi niste jasno napisali od kog tipa secerne bolesti bolujete i kako se lecite te tako ne mogu ni nesto posebno vise od ovoga da vam napisem. Ass.dr Milena Velojic Golubovic