molim vas!pisem vam specijalisticki nalaz moje mame:stitna zlezda u celosti grublje eho strukture.desni lobus17x23x44sa manjim kalcifikatom centralno postavljenim.lijevi lobus 18x23x44 sa centralno postavljenim heterogenim jasno demarkiranim nodusom,dominantnohipoehogeniji,a na arealu od oko 10mm.desno na vratu infraaurikularno vidi se lgl promjera od oko 10 mm(dvije lgl)kao i nekoliko sitnih lgl duz m.s.c.m.. lijevo na vratumasa uvecanih lglod kojih najveca 27mm iste se prate duz m.s.c.m spreda i straga u gornjoj srednjoj i donjoj trecini kao i straga!izvadila je sve nalaze hormoni su u redu jedino je sedimentacija 110/135,fibrinogen45,i crp iznad 12, ona vec mjesec dana ima temperaturu koja pocinje sa treskavicom i dostigne 39 sa3 pa spadne uz tabletu molim vas da li ove temperature mogu biti od zlijezda ja sam jako zabrinuta ?da li je ovo opasno!unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 10. 02. 2008.
    •  Visoke vrednosti Se, fibrinogena, CRPa, reakcija linfnih nodusa, visoko febrilno stanje, po svemu sudeci ukazuju na postojanje nekog zapaljenskog procesa kao i nuznost njegovog brzog dijagnostikovanja. Pretpostavljam da je postojala sumnja na upalu stitaste zlezde obzirom da su vas uputili endokrinologu, koji odgovor na to pitanje mora da da sto pre. Sve sto ste naveli moze biti odlika upale stitaste zlezde posebno ako ih je pratio i jak bol u predelu prednje strane vrata. Ipak za definitivnu dijagnozu potrebno je uraditi i scintigrafiju stitnjace. Kako bilo, stanje treba shvatiti ozbiljno posebno sto vec mesec dana imate bolesnu osobu bez dijagnoze i terapije. Ako se ipak ispostavi da je pitanju tiroiditis, nema mesta velikoj brizi, jer se on uspesno leci i ne ostavlja znacajne posledice. Ass.dr Milena Velojic Golubovic