Anamneza: 29 god., prvi pregled Od pre 3 meseca tahikardija, umor, bolovi u misicima, pojava otoka oko skocnih zglobova i potkolenica,menstruacije redovne, ali oskudne. U periodu od dva meseca u dva navrata febrilno stanje sa znacima respiratorne infekcije. Nema porodicno opterecenje ze bolesti stitaste zlezde. Objektivan nalaz: Puna klinicka slika hipermetabolizma bez pojave ocnih znakova. Stitasta zlezda je difuzno uvecana I/II stepena, elasticne i nesto cvrsce konzistencije, pokretna pri gutanju, bezbolna, hipervaskularna. Ultrazvucnim pregledom stitasta zlezda je difuzno uvecana oba reznja i istimus, heteroehogene eho strukture sa sitnim koloidnim nakupinama, i pojacanom cd signalizacijom, bez prisustva fokalnih promena. Na plucima vezikularno disanje bez prateceg nalaza. Srcana akcija ritmicna tahikardija f 121/min. Kardioloski nalaz u prilogu Prolapsus v. mitralis gr laevioris U analizama ER 4.66, Le 5.2,Hb 133, Hct 0.39 b trombociti 213 segm 0.52 limf 0.343 SE 15 glikoza n5.1 holesterol 3.61, trigliceridi 1.33, urin ketoni+, ostalo bo, TSh ultra 0,017( 0,55-4,94) FT4 44,43(11,50-22,70) FT3 17,63(3,50-6,50) TPO At 9011,1(do 60) Tg At 6711,6(do 60) DG/ Hiperthyreosis Struma difusa I/II TH/ Tiastat 3*1 tbl dnevno Propranolol 2*20 mg Bromazepam a1,5 mg 2*1 tbl Kontrola Le na 10 dana, kontrola za mesec dana KKS, AST, ALT, FT3, FT4, TSH Mene zanima da li ova bolest moze biti posledica virusa, jer do pre 3 meseca nikakvih simptoma nisam imala, niko u porodici je nema, ni stres skoro nisam imala. Ovo sam nasla na ovom sajtu:Uzrok nastanka Etiologija hipertireoze je nepoznata. Mnoga istraživanja upućuju na jak nasledni faktor u razvoju Gravesove bolesti. Smatra se da je to autoimuna bolest. Takođe kao uzroci hipertireoze smatraju se i tumori štitne žlezde, hipofize, testisa ili jajnika, upala štitne žlezde zbog virusne infekcije ili druge upale, unos prevelikih količina tiroidnog hormona i unos prevelikih količina joda. I zanima me da li se ova bolest moze izleciti bez radikalnih zahvata. Negde sam procitala da se moze sasvim izleciti kod nekih ljudi za par meseci do godinu dana. Izvinjavam se na preopsirnosti, ali prvi put se srecem sa ovim i jako sam uplasena. Hvala unapred, pozdrav

    Odgovoreno: 06. 02. 2008.
    •  Kao prvo nemate nikakvih razloga za veliku zabrinutost. Razboleli ste se od povecane funkcije stitaste zlezde uslovljenje autoiminim poremecajem ( imajuci u vidu rezultate antitela koje navodite) i ono sto je za vas sada najbitnije jeste redovna primena lekova koji su vam indikovani(u potpunosti se slazem sa odredjenom terapijom) sa ciljem da u sto optimalnijem vremenskom roku nastupi hormonsko a samim tim i klinicko poboljsanje. Lecenje hipertireoze cesto nije lak poso obzirom da je brzina oporavka i izlecenja individualna, zahteva vreme a nekada i promenu terapiskog pristupa, npr. primenu radioaktivnog J ili pak hirusko odstranjivanje tiroideje. Moj savet vama je da se vezete za jednog endokrinologa, redovno pijete preporucenu terapiju i odlazite na zakazane kontrole a rezultati aktuelne terapije ce se procenjivati u narednom periodu pre svega na osnovu normalizacije vrednosti hormona stitaste zlezde i TSH. U slucaju da lekovi ne dovedu do zeljenog cilja razmisljace se o drugim gore navedenim nacinima lecenja.Pored vec odredjenih antitela potrebno je da odredite i antitela na TSHreceptor (TRab). Ass.dr Milena Velojic Golubovic