postovana doktorko,opet vam se javljam.Da vas samo podsetim o cemu se  radi,bolujem od hipertireuze vec 4 meseca.Od lekova pijem samo propranolol  3puta po 20mg.Malo mi je bolje od toga,ali uobicajene simptome  hipertireuze imam.Nalaz od scintiografije glasi giperfunkcijski nodus u  levom i giperfunkcijsko polje u desnom reznju stitaste zlezde,sto znaci da  imam adenom.Nalaz od testa fiksacije od 19.9.07 je glasio da su vrednosti  ispod donje granice referentnog opsega, sto znaci da ne bih imala neki  efekat ako bi se ukljucila terapija jodom.Sada sam uradila ponovo taj  test31.1.08,i nalaz mi je nesto povoljnije za terapijsku dozu joda,i  dokt.nuklearne medicine mi je zakazala da za koji dan pocnem terapiju  jodom.Bila sam kod endokrinologa koji me inace leci,i on se slozio sa  cinjenicom da pocnem terapiju.Pomalo me plasi ta terapija,jer mozete da mi  kazete kako cu se osecati kada budem pocela sa njom.Da li su me uputili na  pravi put?Da vam samo napisem vrednosti hormona,TSH 0,004,FT!  4 7,00,FT3 27,O,To je radjeno 9.1.08.Unapred zahvalna,pozdrav

    Odgovoreno: 03. 02. 2008.
    • Odluka o nacinu lecenja osoba sa hipertireozom zavisi od toga da li je u pitanju postojanje autoimune toksicne difuzne strume ( nema cvorova, zlezda uvecana i aktivna u celini tkz. Gravesova bolest) ili je u pitanju postojanje jednog ili vise autofunkciskih cvorova koji samostalno pojacano rade. Vi bolujete od toskicne multinodularne strume ( prema scintigramu koji navodite, mada nemam mogucnosti da ga vidim sto bi bilo ispravnije za zakljucak) koja se leci primarnim davanjem tireosupresivne terapije( lekovima ) i nakon smanjivanja aktivnosti bolesti hiruskim ostranjivanjem zlezde. Primena radioaktivnog joda je vise lek izbora kod postojanja toksicnog adenoma (scintigrafski jedan cvor uz suprimaciju, ne vidi se, ostalo zdravo tkivo tiroideje, sto mi se cini po onome kako pisete da vi nemate) ili pak hiruski sto zavisi i od velicine autonomnog cvora. Pre primene radioaktivnog joda, svakako se savetuje upotreba tireosupresivne terapije radi smanjivanja aktivnosti bolesti i smanjivanja mogucnosti razvoja komplikacija (radiaciskog tiroiditisa i pogorsanja hipertireoze nakon primene ove terapije). Sto se tice efekata terapije jodom, to je unistenje autoaktivnosti cvora i postizanje eutiroidnog stanja (izlecenje) ili znacajno redje, uvodjenje pacijenta u stanje hipotireoze. Odluka o tome kako ce se leciti osoba sa hipertireozom je ponavljam, na endokrinologu, na osnovu svega sto sam napisala ali i samih karakteristika pacijenta(mladja/starija osoba, ima/nema propratnih drugih oboljenja itd). Ja nisam vas endokrinolog, nisam imala mogucnosti da vas pregledam i vidim vase rezultate te samim tim i nisam u poziciji da dajem konacne zakljucke, ali ne slazem se sa vasim endokrinologom, koji vas je ostavio bez medikamentne terapije sve ovo vreme (obzirom na jaku aktivnost bolesti u prilog cega govore vrednosti hormona koje navodite i odluke da vas salje na terapiju jodom) i prepustio vase lecenje specialisti nuklearne medicine. Plasim se da vam nisam mnogo pomogla i nadam se da vas nisam jos vise zbunila ali pre nego odete na zakazanu terapiju ipak konsultujte jos nekog endokrinologa koji ce moci da vas pregleda i iznese svoj stav. Ass.dr Milena Velojic Golubovic