Molim vas za vase misljenje.Imam 34 god i trebala sam da uradim  laparaskopsku intervenciju da bi se videla prohodnost jajovoda.Vracena sam  iz bilnice zato sto mi je nalaz sledeci:Stitasta zlezda je lako uvecana u  celini,ML:oko 22mm.Difuzno homogene,izoehone strukture.Nodoznepromene nisu  uocene.Struma diffusa gl.Thyroideae  gr.II-III.TSH:1,80(0,4-4,0)FT4;18,2(10,3-23,1)i FT3;7,392,3-6,3)Molim vas  za misljenje jer aneztezijolog i endokrinolog nije hteo da dozvoli  operaciju bez ponovnog nalaza jer njima ovoj nalaz nije logican.Dijagnoza  je privatnog doktora.

    Odgovoreno: 01. 02. 2008.
    • Procena funkcije stitaste zlezde ostvaruje se na osnovu simptoma i klinickog pregleda pacijena, a potom i odredjivanja nivoa hormona stitaste zlezde i TSH. U samom pecetku hipertireoze (povecana aktivnost stitaste zlezde) ili retkom obliku T3 hipertireoze mogu se naci povisene vrednosti T3 uz normalne vrednosti T4, ali uz najcesce niske vrednosti TSH, sto kod vas nije slucaj, te to buni vaseg endokrinologa. Ipak moram da kazem da je vrlo bitan vas klinicki pregled tj da li vi anamnesticki i klinicki budite sumnju na povecanu aktivnost zlezde i to treba uklopiti sa nalazom hormona, ultrazvuka ali i vrednostima antitela ( TRab, TGat,TPOat). Drugim recima, samo ( u ovom slucaju i blago ) povisene vresnosti T3 ne moraju nista da znace (npr. greska u rezultatu) posebno ako nemaju ni jednu drugu potvrdu o kojoj sam govorila. Ono sto je u ovom trenutku jedino izvesno je da imate u velicini lako izmenjenu zlezdu ( sto nije kontraindikacija za vas dijagnosticki zahvat) a sto se tice njene funkcije vreme procene sledi i na endokrinologu je. Ass.dr Milena Velojic Golubovic