Postovani,  potrebna mi je pomoc u vezi preparata.Supruga mi je pre 3 meseca operisala  stitnu zlezdu usled dugogodisnjeg oboljenja od hipertiroze(morbus  graves).Prilikom operacije su odstranjene i paratiroidne zlezde te sada  ima manjak kalcijuma koji nadoknadjuje oralno, na pr. kaltegal-galenika,  ideos-innotech....potreban mi je strucan savet u vezi preparata i preparat  koji bi koristila za nadoknadu kalcijuma. Ima 32 god i 80kg,zdrava je osim  povremenih trnjenja ruku i nogu usled nedostatka kalcijuma.Kalcijum je na  zadnjem vadjenju krvi bio 2.05,prethodni dan je popila 3 tablete  ideos-innotech koji sadrzi kalcijum karbonat 1250mg-500mg elementarnog  kalcijuma i vitamin d3-400UI u jednoj tableti.plasimo se da se ne  predozira sa Dvitaminom te Vas molim za pomoc.Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 31. 01. 2008.
    • Kod vase supruge se radi o hipoparatireoidizmu nastalom usled hirurške intervencije na štitastoj žlezdi. Zbog nedostatka parathormona postoji manji nivo kalcijuma u krvi te ga je potrebno svakodnevno i doživotno nadoknađivati, zajedno sa preparatima vitamina D, u dozama koje održavaju normalne vrednosti kalcijuma u krvi. Doze su individualne i određuju se u skladu sa potrebama pacijenta. Doze vitamina D zavise od preparata, odnosno od oblika u kome se vit. D uzima. U preparatu koji navodite se nalazi aktivna forma, Vit.D3 sa dnevnim potrebama od oko 1000j, do maksimalno 2000j.Trenutna doza koju Vi koristite je 1200j, sto bi bilo dovoljno da zadovolji potrebe organizma, te dozu nema potrebe povećavati.. Što se tiče nadoknade kalcijuma, doze se određuju prema nivou kalcijuma u krvi. Trenutna terapija je 1,5 grama elementarnog kalcijuma. Ako su vrednosti kalcijuma i dalje ispod donjih granica normalnih vrednosti, možete dodati kalcijum u obliku drugih preparata koji ne sadrže vitamin D.Ukupna kolicina kalcijuma može ići i do 3gr, pa i više. Ass.dr Milena Velojić Golubović

Komentari na pitanje: #2738

    • Mama ima povisen pth hormon 632 da li ce morati na operaciju paratoidne zljezde, sad ceka na sintegrafiju. Sa kostima ima problema od djetinstva tj. sa kicmom a ima 46 godina.