Imam 26 god.U pubertetu nisam imala problema sa aknama,no poslednje 2 do 3  god muku mucim.Svasta sam i radila i stavljala,uglavnom preporuceno i  ispitano od strane strucnjaka.I nista nije dalo neki trajniji efekat.Krv  sam vadila i ok je krvna slika,ginekoloski nalazi su,takodje ,ok.Neko mi  rece da ispitam hormone,ginekolog mi je predlozio koje i ja sam ih  ispitala,pa ako mi mozete rastumacit rezultate hormona,dal su poremeceni i  da li to utice na akne.i ukoliko su poremeceni kakve jos poremecaje mogu  izazvati i kako se lece?!Hvala Vam unapred na odgovoru.Napomena,krv za  ispitivanje sam vadila neposredno posle prehlade,dok sam pila  antibiotik(palitrex),rekose mi da to nista ne utice na ukupnu sliku  hormona,te da mogu tad ih ispitat.Faza u kojoj sam bila ,ja mislim da je  folikularna,tj 10 ti dan od prvog dana dobijanja menstruacije,koja mi je  redovna.  rezultati su sledeci:  TSH,ultrasens.3.gen mU\L 4.54  LH,2.generacija U\L 6.20  PROLAKTIN ug\L 43.98  ESTRADIOL pmol\L 361.00  PROGESTERON,2.gen. nmol\L 2.43  TESTOSTERON nmol\L 2.64  Interseuje me i sta znaci ovo 2. i 3. generacija  i da li su poremeceni hormoni  i da li ukoliko su poremeceni oni izazivaju te moje akne i kako se leci  poremecaj hormona  i da li bih trebala jos neki hormon ispitat ,odnosno da li su ovi dovoljni  da bih videla problem akni,odnosno ukupnu hormonsku sliku.  U iscekivanju Vaseg skorog odgovora,srdacno Vas pozdravljam

    Odgovoreno: 30. 01. 2008.
    • Sto se tice vasih hornonskih analiza one su sve u referentnom opsegu i tu nema mesta nekom dodatnom ispitivanju. Sto se tice pitanja akni one su u vasem slucaju verovatno posledica vaseg kvaliteta koze, masna ,seboroicna koja je inace sklona problemima koje navodite. Pitanje lecenja akni nije cesto lak problem i najcesce se krece u domenu dermatologa.Ono sto ja kao lek mogu da vam preporucim jeste tbl. Diane 35 koji se odlican pokazao u lecenju akni ali moram da vam naglasim da je on istovremeno i kontracerptiv tako da ako planirate ili zelite trudnocu ovim lekom bi to bilo onemoguceno. Svakako njegova primena zahteva pracenje i kontrolu lekara. Ass. dr Milena Velojic Golubovic