Zdravo, zelim da se posavetujem sa endokrinologom u vezi zdravstvenog  stanja moje mame. Ona se zove Zorana i ima 55.godina. Pre nedelju dana na  redovnoj kontroli krvi s-TSH je bio 41,08, T3 i T4 su normalni. Odlucila  je da ponovi rezultate sutradan po savetu doktora, TSH je bio 27,3 ; FT4  9,72 ; AMC-At 267,2 ! Onda joj je uradjen ultrazvuk stitne zlezde i nalaz  je sledeci: Desni lobus je blago povecan u dve dimenzije 18x16mm i sadrzi  manje hipoehogene areale velicine do 6m ali i nesto jacu mikrocirkulaciju.  Levi lobus je normalnih dimenzija i istog nalaza. Dg.Struma diffusa  incip.lobi dex et polymicronodosa.Obs.Thyreoiditis chr.  Doktor joj je rekao da je to obicna upala stitne zlezde i spomenuo  Hasimoto ali nije joj pruzio nikakvo objasnjenje sta to predstavlja, na  koji nain je njeno zdravstveno stanje ugrozeno i sta je Hasimoto. Zamolila  bi Vas da mi pruzite vise informacija o razlozima nastanka bolesti, toku  bolesti i mogucnostima oporavka!  Hvala unapred

    Odgovoreno: 30. 01. 2008.
    • Na osnovu rezultata koje navodite vasa majka boluje od smanjene funkcije stitaste zlezde koja je nastala kao posledica njene hronicne autoimune upale poznatije kao Hashimotov tiroiditis. Obzirom na aktuelne vrednosti hormona, kod vase majke je neophodno odmah zapoceti sa primenom spstitucione terapije ( primena T4), sto je nadam se njen endokrinolog i predlozio. Cilj lecenja ovog poremecaja je nadoknada hormonskog deficita cime ce se normalizovati vrednosti T4,T3 i TSH i otkloniti simptomi bolesti. Ovo je nazalost hronicno i samim tim dozivotno oboljenje, koje kada se postigne normalizacija funkcije stitaste zlezde (primenom lekova) nicim ne remeti normalan zivot obolele osobe. Ass.dr Milena Velojic Golubovic