Postovana Dr.Milena,2006god.operisala sam stitnu zlezdu i izvadjen je deo  levog reznja.Nakon toga sam god.dana na terapiji eyutirox-a.imam 33god.i  jedno dete od 7.5god.do pre sest nedelja nisam mogla ostati u drugom  stanju,a onda se desilo i to.Medutim moj ginekolog po utvrdjivanju  trudnoce,a posto sam mu rekla za operaciju i lekove,rekla mi je da prvo  moram dobiti zeleno svetlo za nastavak trudnoce od mog lekara  endokrinologa,molim vas da mi objasnite zasto?

    Odgovoreno: 30. 01. 2008.
    • Ono sto je bitno kod zena koje imaju smanjenu funkciju stitaste zlezde i na supstitucionoj su terapiji u trudnoci jeste odrzavanje normalnih vrednosti tiroidnih hormona i TSH jer u protivnom moze doci do poremecaja razvoja i funkcije stitaste zlezde ploda. Zbog toga je vrlo bitno da se odmah javite vasem endokrinologu radi odredjivanja vrednosti pre svega slobodnih frakcija tiroidnih hormona (FT3 i FT4) i TSH i adekvatne titracije doze leka spram tih vrednosti ( obicno se doza leka povecava za nekih 25% ). Inace, trudnoca kod vas nije kontraindikovana i uz dobro precernje od strane endokrinologa i ginekologa mislim da nece biti nikakavih problema da iznesete trudnocu i rodite zdravo dete. Ass.dr Milerna Velojic Golubovic