Postovani, imam 28 godina. Prije pola godine dijagnosticirana mi je  hipotireoza, tada je tsh bio 20. Još uvijek uz konsultacije sa svojim  endokrinologom tragam za pravom dozom letroksa. U posljednje vrijeme me  probada oko srca, pa me zanima može li biti zbog lijeka i trebam li išli na  neke detaljnije pretrage. 2006. godine mi je odstranjena žučna kesa, pa  kao što vidite imam razloga da pomislim da sa mnom nešto nije uredu.  Iščitala sam sve prethodne odgovore, dosta se informisala o bolesti i  poprilično naoružala za borbu, ali me samo jedna stvar zanima - naravno  ako raspolažete takvim statističkim podatkom - koliki je prosječni životni  vijek osoba kojima je u ovoj životnoj dobi dijagnosticiran Hašimotov  sindrom i da li zaista utiče na pojavu dijabetesa i reumatskog artritisa,  odnosno nekih drugih autoimunih bolesti. Hvala Vam najljepša i svaka čast  za sve što činite.

    Odgovoreno: 30. 01. 2008.
    • Hipotireoza je u 90% slucajeva autoimuno oboljenje koje u najvecem broju nastaje kao posledica Hashimotovog tiroiditisa. Cilj lecernja je postizanje eumetabolicnog stanja, odnosno odsustva simptoma uz normalne vrednosti tiroidnih hormona i TSH. Obzirom da se kod vas radi o hipotireozi nastaloj kao posledica autoimune upale stitaste zlezde moguce je ocekivati pojavu jos neke druge autoimune bolesti mada to nije pravilo i po meni ne bi trebalo da se time opterecujete. Sto se tice pitanja o duzini zivotanog veka, hipotireoza ukoliko se pravilno leci ne bi trebalo znacajno da utice na duzinu zivota obolele osobe mada preciznim statistickim podacim ne raspolazem. Ass.dr Milena Velojic Golubovic