Imam 34god,u poslednjih godinu dana sam primetila da su mi se m.periodi  skratili na 28 na 23, postepeno naravno. Duzina krvarenja normalna.To je  bio razlog da odem kod dr(zivim u inostranstvu i ovde svo zdravstvo ide  mnogo sporije).Obzirom da radim posao koji zahteva mnogo fizickog rada  mislila sam da je to uzrok, a naravno i bioloski sat. Pritom konstantno  sam pod stresom i uopste nisam seksualno aktivna 10 god.Nasli su mi  povisen Prolaktin. Od juna do decembra 2007 je bio  919mlU/ml(jun),812(avgust),867(novembar),744(decembar).  U Srbiji mi je radjeno u januaru sledece:Prolaktin- 1029.Progesteron mi  34nmol/L 23dana ciklusa(na predlog ginekologa da proverim jer prolaktin  moze da blokira ovulaciju).Posetila sam endokrinologa koji je konstatovao  da je rec o funkcionoj hiperprolaktinemiji i da th nije  potrebna.Preporucio kontrolu LTH za 3 meseca u 8h i 12h(spomenuo je da se  uzmu 2 krvna rezultata da bi se videlo da li vrednosti variraju, jer kod  tumora su iste, ali da smetra da nije nista jer ukoliko je t. hipofize  vrednosti bi trebale biti vece. Po njegovom nalogu uradjen ultrazvuk  s.zlezde(napipao cvor za koji je smatrao da nema izmenjenu  funkciju).Dg;Struma nodosa gl.thyroidea. Nodus lobi dex.gl.th. Uradjen FT4  17,1(10,3-24,2) TSH 1,44(0,4-4,0) TPOat133

    Odgovoreno: 19. 01. 2008.
    • Hiperprolaktinemija je jedan od najcescih uzroka poremecaja menstrualnog ciklusa i steriliteta u zena. Sto se tice vas, misljenja sam da svakako treba uraditi odredjivanje prolaktina na nacin koji navodite i ako postoji sumnja na tumor svakako uraditi i magnetnu rezonancu hipofize radi definitivne dijagnoze. Sto se tice njene terapije ako nema ispada u menstrualnom ciklusu (ovulativni ciklusi) niti patoloskog supstrata (tumor) misljenja sam takodje da terapija nije potrebna. Nodus (cvor) u stitastoj zlezdi ne treba dovoditi u vezu sa prolaktinom jer je to nezavisni poremecaj. Na osnovu onoga sto pisete vi imate u gradji izmenjenu zlezdu cija je funkcija uredna. Naravno, vrlo je vazno kolika je velicina zlezde i postojeceg cvora (sto ne navodite) i da li ima potrebe za scintigrafijom ili drugim dopunskim analizama kao npr. bopsijom tog cvora. Takodje, vi imate i povecan nivo TPOat sto dovodi u razmatranje i mogucnost postojanja hronicne autoimune upale zlezde. Zakljucak i stav o svemu ovome svakako spada u domen vaseg endokrinologa. Ass.dr Milena Velojic Golubovic

Komentari na pitanje: #2436

    • Postovani, posetila sam endokrinologa prosle nedelje zbog tegobe koja se skoro javila, tj. Blagog stezanja u vratu, povremeno. Ranije se nije desavalo. Drugih simptoma nemam. Dg: struma nodosa lobi dex. Euthyreosos? Predlaze se operativno lecenje. Analize su: t3 1, 5 (1, 3-3, 1) , t4 136 (58-161) , tsh 1, 16 (0, 400-4, 000) . Doktor je rekao da na ultrazvuku mi je lako uvecan desni rezanj dimenzija 18mmx22mm. Da li da radim punkciju i opet idem na ultrazvuk iako su hormoni u redu?