POSTOVANJE,imam 30 godine i imam usporen rad stitne zlezde tsh je 11,3 i  pocela sam koristiti terapiju ujutro na prazan stomak pola sata pre jela  uz to imam i manjek vitaminaD,dosada nisam imala nikakvih problema pa me  ovo jako plazi a i neznam dovoljno o ovoj bolesti pa bih voljela da mi  odgovorite da li se moze lijeciti prirodnim putem ili kakvu hranu trebam  jesti a sta izbegavati da li se moze izleciti i kada prestati sa ovom  terapijom .  Unapred se puno zahvaljujem

    Odgovoreno: 15. 01. 2008.
    • Hipotireoza jeste smanjena funkcija stitaste zlezde najcesce nastala kao posledica hronicnog autoimunog tiroiditisa. Obzirom da zlezda vise nije u stanju da stvara adekvatnu kolicinu hormona njihova nadoknada se ostvaruje upotrebom medikamenata. Primena ove terapije je dozivotna jer samo tako je moguce kompenzovati manjak u radu ovog organa. Shodno tome, prekid u terapiji nije dozvoljen vec samo korekcija doze leka, zavisno od nivoa tiroidnih hormona (T3 i T4) i TSH u krvi i klinickog nalaza obolele osobe. Sto se tice ishrane ona nije ni po cemu drugacija ili specificnija nego u osoba koje ne boluju od ovog poremecaja. Ass.dr Milena Velojiæ Goluboviæ