Postovani,  Imam 26 godina.Pre nedelju dana na ultrazvuku su mi otkrivena dva nodusa  od po 17 mm na paratiroidnoj zlezdi.Radila sam scintigrafiju i  ustanovljeno je da su cvorici funkcionalni-odnosno  topli.Doktor-endokrinolog je rekao da dok su god oni u funkciji,teze,ali  mogu ostati u drugom stanju.Kakvo je Vase misljenje,koliko nodusi uticu na  reproduktivne organe,konkretno na oplodnju?Posto je to,kako kaze,genetska  predispozicija i nema leka,moze samo da raste ili ne i da funkcionise ili  ne.Rezultati sto se tice stitne zlezde (svi  moguci:tsh,ft3,ft4,t3,t4,kalcitonin,cea,anti...)su potpuno u redu zbog  cega mi i nije prepisana terapija.Suprug i ja vec skoro godinu dana  pokusavamo da napravimo bebicu ali nista.Zanima me Vase misljenje u vezi  svega ovoga.Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 15. 01. 2008.
    • Na osnovu svega sto ste napisali mislim da ste napravili gresku i da vama nije radjen ultrazvuk i scintigrafija paratiroideje vec stitaste zlezde obziorom i da vam nije radjeno funkcionalno ispitivanje paratiroideje nego tiroideje ( obzirom na hormone koje navodite).Ako sam u pravu vi imate u gradji izmenjenu stitastu zlezdu (prisustvo cvorova) cija je funkcija u ovom tenutku normalna i kako i sami kazete ne zahteva lecenje vec samo periodicno pracenje od strane endokrinologa. Ovakav nalaz na tiroideji u ovom trenutku ne utice i nije uzrok vasih problema sa zacecem. U slucaju da se ipak radilo o scintigrafiji paratiroidnih zlezdi promene koje navodite bi svakako zahtevale da se ispita njihova funkcija i postavi validna dijagnoza.