Postovana dr Milena,zahvaljujem Vam na predhodnom odgovoru i jos jednom  Vas molim za pomoc. Krajem novembra obavljen i endokrinoloski pregled i  analize: T3-1,34(ref.v. 0.79-1.49);T4-9.30(ref.v. 4.5-12.0);TSH  ultrasenzitivni-3.68(ref.v.0.49-4.67);Anti TPO  antimikrozomalna-53.8(ref.v. hronicnog tiroiditisa. Za sada bez  sujpstitucione th sa aspekta stitaste z.".Simptomi koji me muce je  nedostatak daha(kratak dah),osecaj tezine na grudima i blaga probadanja sa  obe strane grudnog kosa.Od lekova i dalje pijem 2x po cetvrtinu  propranolola i 1 do 2x 1,5ml bromazepana. Molim Vas jos jednom za  misljenje na osnovu rezultata koja Vam saljem. Prezahvalna..  S postovanjem

    Odgovoreno: 11. 01. 2008.
    • Dijagnoza Hashimotovog tiroiditisa postavlja se na osnovu postojanja najcesce u celini uvecane stitsate zlezde ( difuzna struma) i na osnovu postojanja autoantitela pre svega antimikrozomalnih (antiTPO) pa antitireoglobulinskih. Sto se tice vaseg pitanja, misljenja sam da vase tegobe ne treba dovoditi u vezu sa ovim oboljenjem, obzirom da je funkcija vase stitaste zlezde u ovom trernutku uredna. U proslom mejlu sam vam napisala koje bi bile ocekivane tegobe ali tek kada dodje do poremecaja nivoa tiroidnih hormona sto sa vama nije slucaj te i kako sami kazete, za sada nema potrebe za primenom specificne (supstitucione) terapije. Sto se tice primene sedativa i betablokera ako oni umanjuju vase tegobe a istovremeno vam ne stvaraju probleme (npr. previse sediraju ili obaraju krvni pritisak) mozete nastaviti sa njihovom primenom jos neko vreme. Svakako mozete konsultovati i kardiologa zbog tegoba koje navodite obzirom da vam je dokazano prisustvo Coxsackie virusa koji se inace navode kao najcesci uzrok miokarditisa ( zapaljenja srcanog misica) koji moze ici sa tegobama koje opisujete. Ass.dr Milena Velojic Golubovic