Postovana Doktorice,  Molim Vas da mi odgovorite na sledece pitanje:  Imam 50 god. 170 cm visoka i 63 kg ''teska''. Od 1995.god. se lecim od  hipotireoze i to Tivoralom po semi. Do sada su mi rezultati TSH, T3 i T4  uvek bili u grenicama normale. Prvi put mi je sada radjen FT3 i on je nesto  nizi od referentne vrednosti. Posto ne znam nista o FT3, a pregled kod  endokrinologa mi je zakazan tek za 3 meseca. Molim Vas da mi odgovorite,  na sta ova pretraga i rezultat ukazuje?

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Hormoni stitaste zlezde se u cirkulaciji najvecim delom nalaze vezani za transportne proteine krvi i to su ukupni T3 i T4 koji su vam do sada uglavnom i odredjivani.Jedan manji deo hormona tiroideje cirkulise slobodno i to su tkz. FT3 i FT4. Za pracenje adekvatnosti supstitucije u hipotireozi bitan je nivo T4 i/ili FT4 i TSH. Ako su vrednosti ovih hormona u referentnim vrednostima nemate razloga za brigu vec nastavite sa svakodnevnom primenom odredjene doze leka i javite se na kontrolu kada vam dodje vreme za nju. Ass.dr Milena Velojic Golubovic