Postovani dr Anticu i dr Milena,vec sam vam pisala,ali bez odgovora..  Molila bih vas za misljenje. Imam 26.godina,i do pre dva meseca nisam  imala ozbiljnijih zdravstvenih problema. Trudim se da vodim zdrav zivot.  Nepusac sam,kafu sam pila(sada vise ne)jednu do dve dnevno,i dosta sam se  kretala.. Medjutim,pre dva meseca sve je pocelo sa aritmijom srca i  nekontrolisanim tresenjem ruku i(vise)nogu,i to vece sam u hitnoj dobila  samo injekciju za smirenje. Nakon par dana ponovilo se sa trnjenjem  ruku,nogu,usana,trnjenjem za potiljk,povisenim pritiskom 130/90(inace  visoka sam 153m sa 52kg,i do tad normalan pritisak je bio 110/65),nisam  mogla da udahnem i imala sam osecaj tezine na grudima. Lekar mi je  prepisao propranolol(3x po cetvrtinu,sada 2x dnevno i bromazepan 1,5mg  2/3x dnevno). Prve analize krvi pokazali su anemiju(3.6) pa sam tih dana  pila i legofer. Takodje sam s'vremena na vreme imala i povisenu  temperaturu 37/37.5C(sada vise ne). Nakon pet dana uradjene su ponovne  anal!  ize krvi(moram pomenuti u drzavnoj ustanovi)i rezultati su  sledeci:FE-20.1;GLU-4.77;CHOL-5.12;TG-0.76;UREA-4.7  ;GOT-21;GPT-19;CREA-66;ALP-131. Takodje je uradjena analiza i za Coxackie  virus: IgM-9.0(ref.vred. a udahnem ili imam kratak dah),probadanja sa obe  strane grudnog kosa,osecaj tezine na grudima.. Pre manje od dve nedelje  poce je i suvi kasalj i osecaj slajma na nepcu(pila sam bokvicu). Smrsala  sam i cesto ujutru imam mucninu i nervozu zeluca,pa je obavljen pregled.  Rezultati su pokazali spusten zeludac sa malom kilom i sluz,koju nikako da  izbacim. Od lekova pijem omeprol 1x1,i ranisan 2x1. Molim Vas za  misljenje! Da li imam ili ne Coxackie virus? Da li su problemi sa disanjem  i simptomi koje sam vam opisala deo hasimoto virusa? Kao i probadanja koja  osecam sa obe strane grudnog kosa? Koliko ce to trajati? Vrlo sam  zabrinuta i zbunjena svim ovim simptomima. Molim Vas da mi odgovorite! I  izvinite na opsirnosti. Unapred zahvalna..  S'postovanjem

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Hashimotov tiroiditis nije virusno oboljenje kako vi mislite vec se radi o hronicnoj upali stitaste zlezde nastale kao posledica poremecaja imunog sistema i stvarnja autoatitela na stitastu zlezdu koja dovode do izmene u njenoj gradji a vremenom i u njenoj funkciji, po pravilu do smanjenja njenog rada tj. hipotireoze. Ja iz vaseg mejla ne shvatam da li vi vec imate postavljenu dijagnozu ovog oboljenja ili ste samo za to culi pa se raspitujete. Kako bilo, tegobe koje navodite se ne mogu dovesti u vezu sa gore pomenutim oboljenjem jer ono po pravilu dugo ide asimptomatski (bez specificnih tegoba), sve dok su vrednosti hormona u referentnim vrednostima. Tegobe se javljaju kada dodje do smanjenja (hipo) funkcije zlezde, sto je prestavljeno povecanim vrednostima TSH i niskim T3 i T4. Simptomi koji karakterisu hipotireozu jesu zamor, malaksalost , psihomotorna usporenost, pospanost, blagi porast telene tezine, pojava otoka, opstipacija,usporenje srcanog rada, suva perutava koza, intolerancija hladnoce itd. Ass.dr Milena Velojic Golubovic