Postovani doktore,  u junu 2006 dijagnostikovano jeda bolujem od Hashimoto tir.,pocetni  rezultat TSH 8,60. Ultrazvucnim pregledom je utvrdjen cvor 13 x 14,5mm.  Ukljucena mi je terapija lettrox (pola tblod 50 mg. Nakon 5 nedelja  terapije TSH jebio 5,7. Obzirom da sam se ugojila 12 kg i imlala sam  povisen puls pokusala sam da redukujem telesnu tezinu. Nakon toga mi se  pod terapijom povecao TSH na 11.Prekinula sam sa dijetom i sada je TSH  0,5, ali se nisam resila viska kilorama koji mi i dalje stvara tegobe  (nedostatak vazduha, povisen puls, asamim tim nemogu da otpocnem sa nekom  fizickom aktivnoscu. Molim Vas za savet kako da se resim viska kilograma a  da ne poremetim TSH.Napominjem da nisam uzimala nikakve preparate za  skidanje kilograma vecda sam pokusala da redukujem ishranu. Unapred  zahvalna.

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Vi bolujete od Hashimotovog tiroiditisa koji je doveo do smanjenja rada stitaste zlezde i shodno tome zapoceto je sa primenom supstitucione terapije. Obzirom da vam je trenutno TSH znacajno suprimiran ( 0,5) moguce da su tegobe ubrzanog srcanog rada povezane sa tim i da ima potrebe za smanjenjem doze leka ali tu procenu ostavljam vasem endokrinologu koji ima mogucnosti da vas klinicki pregleda a ja to nemam. Sto se tice viska telesne tezine ona se mora korigovati primenom adekvatnog higijenskodijetetskog rezima koji vam svakako moze i treba da preporuci vas endokrinolog. Licno mislim da dijeta koju ste primenjivali ma kakva ona bila nije mogla da dovede do porasta TSH niti bi to dovodila u vezu. Ass. dr Milena Velojic Golubovic