Imam 40 godina i bolujem od Diabetesa Melitusa tip 1 od 1991 godine. Na insulinu sam od pocetka bolesti i sada sam na intezificiranoj terapiji 4 puta dnevno i to Novorapid (8+10+8 i.j.) i Lantus 64 i.j.I pored takve terapije glikemije su cesto visoke , ali imam ponekad i hipoglikemije. Nekoliko puta sam morao da promenim vrstu insulina , jer je organizam stvarao antitela. Najteza posledica dijabetesa mi je slepilo nastalo zbog dijabeticne retinopatije. Koliko bi mi pomogla insulinska pumpa u lecenju dijabetesa? Molim vas da mi odgovorite da li je pocela primena maticnih celija za izradu pankreasa? Da li bih mogao da se prijavim za transplataciju i na koju adresu(kome)? Takodje me interesuje da li je vec napravljena roznjaca pomocu maticnih celija i da li bi to meni pomoglo u lecenju retinopatije? Gde mogu naci e-mail adresu Prof. Stojkovica (geneticara) iz Leskovca? Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Indikacija za prelazak sa pen terapije na terapiju insulinskom pumpom jeste loša glikoregulacija izrazena kroz povecane vrednosti HbA1c u poslednjih sest do devet meseci kao i prisustvo hronicnih komplikacija secerne bolesti a u zena i planiranje zaceca i trudnoca. Ako je kod vas glikoregulacija nezadovoljavajuca u duzem periodu vi jeste kandidat za prelazak na primenu insulina putem pumpe ali moj savet vama je da pre nego se za to odlucite svakako budete od strane vaseg endokrinologa upoznati sto podrobnije o pumpi, nacinu njenog rada i rukovanja sa njom i da tek nakom toga pokrenete postiupak za dodelu iste. Sto se tice vaseg pitanja o transplataciji pankreasa vi niste indikovani za nju, ona se radi kod osoba sa terminalnom bubreznom bolescu i istovremeno se radi transplatacija pankresa i bubrega. Sto se tice gd. Stojkovica ne raspolazem podacima te vam ne mogu na to odgovoriti. Ass.dr